Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Osmnáctou zemí eurozóny je Lotyšsko

Lotyšsko se 1. ledna 2014 stalo osmnáctým členským státem eurozóny. Pobaltská země přechází na jednotnou evropskou měnu v době, kdy v eurozóně doznívá dluhová krize.

 

Lotyši z nové měny příliš nadšení nejsou. Podle průzkumů mínění většina z nich euro nechce a nic na tom nezměnila ani masivní vládní kampaň v médiích. Lotyšská vláda podle listu Financial Times argumentuje mimo jiné tím, že zavedení eura představuje dodatečnou ochranu před tlaky ze strany Ruska. Lotyšský ministr financí Andris Vilks v tomto směru poukázal na situaci na Ukrajině. Ta letos na poslední chvíli odmítla dohodu o přidružení k Evropské unii a dala přednost užší spolupráci s Ruskem, což vyvolalo rozsáhlé protesty v Kyjevě a v dalších ukrajinských městech.

 

 

Přijetí Lotyšska do eurozóny v červenci definitivně potvrdila schůzka ministrů financí Evropské unie. Předtím už Evropská komise potvrdila, že Lotyšsko splňuje požadovaná ekonomická kritéria, a jeho vstup do eurozóny v červnu podpořily i Evropský parlament a summit EU. Lotyšská měna lat se podle dohody s EU přepočte na euro kurzem 0,702804 latu za jedno euro. Tento koeficient odpovídá dosavadnímu kurzu latu v rámci Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II).

Lotyšsko už léta svazovalo kurz své měny s eurem a z měnového a ekonomického hlediska pro něj nebude zavedení eura žádnou zásadní změnou. Lotyšsko bude muset jako člen eurozóny přispívat do Evropského stabilizační mechanismu (ESM), který pomáhá zemím eurozóny v problémech. Celkem bude muset Lotyšsko poskytnout 320 milionů eur (téměř devět miliard Kč). V příštích pěti letech bude platit do ESM 40 milionů eur ročně a zbytek vloží později. Jedinou pobaltskou zemí s vlastní měnou tak zůstává Litva. Ta ale chce vstoupit do eurozóny už v roce 2015.

 

Zdroj: Euroskop.cz

 

Přehled všech členských i nečlenských zemí eurozóny naleznete zde

 

Informace o podmínkách pro přijetí eura naleznete zde

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 6.1.2014. Poslední aktualizace: 6.1.2014 10:47
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno