Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Řecké parlamentní volby prověří sílu eurozóny

Strach z vystoupení Řecka z eurozóny je zpět. Země stojí před klíčovými parlamentními volbami. V průzkumech vede levicová strana Syriza, známá odporem k podmínkám mezinárodní půjčky Aténám. Experti však vesměs míní, že nebezpečí návratu Atén k drachmě je nižší než v roce 2012.

To je vidět i na výnosech řeckých dluhopisů. V roce 2012 platila země za možnost půjčit si peníze úrok přes 30 procent ročně, nyní se drží lehce pod deseti procenty. Podle řady názorů by však Řekové přesto mohli spustit řetězovou reakci, protože parlamentní volby letos čekají také třeba Španělsko, kde získává na popularitě podobná partaj jako Syriza. „Faktem je, že ztráta jednoho člena rodiny by otevřela Pandořinu skřínku,“ řekl listu Kathimerini Carsten Brzeski ze společnosti ING-DiBa.

Šéf řeckého uskupení Syriza Alexis Tsipras mírní s výhledem na volební úspěch rétoriku. Podotýká, že chce, aby Řecko v eurozóně zůstalo. Zpočátku hrozil nesplácením dluhů, nyní je ochotný vyjednávat. Podle analytiků je pravděpodobný kompromis, Aténám by se třeba prodloužily termíny splátek.

 

Celý článek dostupný na: E15.cz

 

 

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 7.1.2015. Poslední aktualizace: 7.1.2015 11:20
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno