Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Dle Eurobarometru důvěra v EU roste

Nejnovější Eurobarometr, výzkum veřejného mínění, ukazuje na pozitivní vývoj ve vnímání EU. Počet Evropanů, kteří takto EU vnímají se zvýšil z 35 % (červen) na 39 % (listopad). V ČR se pozitivní vnímání EU zvýšilo o 8 procentních bodů na 37 %.

Také podíl Evropanů, kteří uvedli, že mají v Evropskou unii důvěru, se zvýšil na 37 % (o 6 procentních bodů oproti předchozímu průzkumu).

Tento podzimní Eurobarometr je prvním výzkumem od nástupu Junckerovy Komise. Výsledky tak lze například srovnat s jarním Eurobarometrem, který vyšel v červnu po volbách do Evropského parlamentu. Ukazuje se, že důvěra v Evropskou unii již za toto období vzrostla.

 

Průzkum Eurobarometr také ukazuje silnou podporu občanů pro prioritní témata, která stanovila Junckerova Komise.

  • V otázce investic v rámci EU se více než 60 % Evropanů přiklání k názoru, že veřejné finance by měly být využity ke stimulaci investic v soukromém sektoru na úrovni EU.
  • Pokud jde o energetiku, 73 % Evropanů podporuje společnou energetickou politiku členských států EU.
  • Většina Evropanů (52 %) považuje za nejpozitivnější přínosy EU jednotný trh (volný pohyb osob, zboží a služeb v rámci EU) a mír mezi členskými státy (56 %).
  • V souvislosti s problematikou migrace 71 % Evropanů uvádí, že jsou zastánci společné evropské migrační politiky. Většina Evropanů (52 %) se staví pozitivně k imigraci osob z ostatních zemí EU

Širší informace dostupné na : Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 7.1.2015. Poslední aktualizace: 7.1.2015 11:49
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno