Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Dánsko dosáhlo světového rekordu ve využívání větrné energie

Dánsko je v rámci EU jednou z nejaktivnější zemí prosazujících obnovitelné zdroje energie. V uplynulém roce tam více než dvojnásobně vzrostl podíl větrné energie na spotřebě elektřiny a Dánsko se tak reálně přiblížilo ke svým cílům pro rok 2020, kdy by obnovitelné zdroje měly tvořit 50 % veškeré elektrické spotřeby. Prudký nárůst výroby větrné energie však může přinést nestabilitu na trh s elektřinou, tvrdí energetické firmy.

Podle dánského ministerstva pro ochranu klimatu a energetiku pocházelo v roce 2014 celých 39 % veškeré spotřebované elektřiny z větrných elektráren. Díky tomu se Dánsko stalo světovým lídrem ve využívání větrné energie.

V roce 2004 byl podíl větru na výrobě elektřiny v Dánsku pouze 18,8%. Během deseti let se však toto číslo zdvojnásobilo. Například v lednu 2014 pocházelo již 61,4% dánské elektřiny z větrných zdrojů.

„Jsou to neuvěřitelná čísla,“ prohlásil dánský ministr Rasmus Helveg Petersen. „Plánujeme ale stavět další větrné elektrárny. Postupujeme dále a máme ještě vyšší cíle,“ sdělil dánské tiskové agentuře Ritzau.

 

Zdroj: EurActiv.cz

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.1.2015. Poslední aktualizace: 12.1.2015 16:03
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno