Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Rok 2015 je Evropským rokem pro rozvoj

Evropská unie a její členské státy věnovaly rok 2015 rozvojové spolupráci a pomoci a rozhodly, že bude Evropským rokem pro rozvoj. Chce tak zdůraznit význam mezinárodní rozvojové politiky a klíčovou úlohu, kterou EU a její členské země v této politice hrají.  EU je nejštědřejším dárcem oficiální rozvojové pomoci na světě. Podporuje zhruba 150 zemí a pomáhá zlepšit život milionům lidí. V roce 2013 poskytla EU a její členské země na boj proti chudobě po celém světě 56,5 miliardy eur.

 

Cíle EYD 2015

Evropský rok pro rozvoj má splnit několik cílů. Má například zdůraznit výsledky, kterých EU dosáhla jako globální hráč v rozvojové politice a informovat o nich občany, a také zvýšit povědomí o přínosech rozvojové spolupráce EU, nejen pro příjemce rozvojové pomoci, ale i pro občany EU. Má také dosáhnout širšího pochopení cílů rozvojové politiky a posílit mezi občany v Evropě a v rozvojových zemích pocit společné odpovědnosti a solidarity.

 

Události a aktivity

 

9. ledna proběhne v lotyšském hlavním městě Rize oficiální zahájení Evropského roku pro rozvoj. Zahajovací ceremoniál občanské společnosti se koná ve stejném městě o den dřív.

 

Každý měsíc Evropského roku pro rozvoj je věnován jednomu konkrétnímu tématu. K lednu například patří téma "Evropa ve světě", a celý rok uzavírá prosincové téma "lidská práva".

 

23. února pořádá Parlamentní Výbor pro rozvoj slyšení na téma "Budoucnost financování rozvoje". Členové výboru se budou také podílet na aktivitách spojených s Evropským rokem pro rozvoj v členských zemích i mimo Evropskou unii.

 

V květnu začíná v Miláně všeobecná světová výstava EXPO 2015 s mottem „Potraviny pro planetu – energie pro život,“ které se zúčastní i Evropský parlament.

 

3.-4. června proběhnou v Bruselu Evropské dny rozvoje, fórum o rozvoji a mezinárodní spolupráci na vysoké úrovni. Evropské dny rozvoje, které jsou považovány za jednu z nejdůležitějších událostí Evropského roku pro rozvoj, se zaměří na to, jak členské země a občané pomáhají vymýtit chudobu a chránit lidská práva po celém světě.

 

8. prosince se bude v Lucemburku konat oficiální zakončení Evropského roku pro rozvoj.

 

Zdroj: webové stránky Evropského parlamentu

 

 

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.1.2015. Poslední aktualizace: 12.1.2015 17:24
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno