Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Vysoká představitelka a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová přijíždí do Prahy

 

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová navštíví 11. ledna 2016 Českou republiku.

 

Společně s ministrem zahraničních věcí České republiky Lubomírem Zaorálkem se v Černínském paláci zúčastní veřejné diskuse na téma „Budoucnost Evropy v propojeném světě“.

 

Tato debata je součástí série „Globálních dialogů EU“ s občany, které se konají v rámci konzultací k připravované globální strategii EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

 

Vysoká představitelka a místopředsedkyně EK se během své návštěvy setká s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a dalšími členy Parlamentu ČR, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým. 

 

 

 

Federica Mogheriniová v současnosti připravuje globální strategii EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, z níž mají vycházet budoucí opatření EU v celosvětovém měřítku. Globální strategie bude představena lídrům EU do června 2016 a její vypracování probíhá v těsné spolupráci se členskými státy, institucemi EU a odbornou veřejností. Probíhá proto rozsáhlá reflexe, v jejímž rámci se vysoká představitelka účastní série „globálních dialogů“ s občany napříč zeměmi EU. Dialog v ČR se uskuteční spolu s ministrem zahraničních věcí ČR Lubomírem Zaorálkem na půdě Černínského paláce v Praze. Na 200 studentů, občanů, zástupců občanské společnosti, diplomatů, vědeckých pracovníků a dalších zájemců bude s vysokou představitelkou Mogheriniovou a ministrem Zaorálkem diskutovat o tématech, jako jsou globalizace, bezpečnost, vzájemná propojenost a související hrozby a příležitosti.

 

Federica Mogheriniová uvedla: „V dnešním světě se zahraniční politika netýká jen odborníků, ale nás všech: od potravin, které jíme, a oblečení, které máme na sobě, přes naši každodenní bezpečnost až po budoucnost našich dětí. Proto je podle mě důležité, abyste se zapojili do této strategické reflexe. Je třeba nechat zaznít co nejvíce názorů a podívat se na věc z různých perspektiv. Musíme pracovat na nové společenské smlouvě s evropskými občany i v rámci zahraniční politiky. Proto se na pražský občanský dialog už těším."

 

Lubomír Zaorálek uvedl: „Návštěvu Federiky Mogheriniové v Praze vnímám jako dobrou příležitost jak zdůraznit potřebu větší angažovanosti EU na řešení aktuálních problémů. Evropa se musí naučit vyrovnávat s nestabilitou v našem sousedství. Je pravý čas, abychom se věnovali naši globální pozici, významu a identitě. Globální strategie EU, která se připravuje, i následné specifické strategie nám mají pomoct odpovědět na otázky, jak lépe čelit  světovým změnám v tom, jak fungují státy a regiony kolem nás."

 

Dialog bude možné sledovat od 13:00 na internetových stránkách „Dialogy s občany“http://ec.europa.eu/citizens-dialogues/czechrepublic/prague/index_cs.htm

 

Tisková konference po jednání Federiky Mogheriniové a Lubomíra Zaorálka se uskuteční v pondělí 11. ledna 2016 od 11:45 do 12:00 v Černínském paláci. Akreditace (ve formátu jméno, redakce, pozice, telefon) nejpozději do pátku 8. ledna 2016 do 14:00h na: karolina_rezkova@mzv.cz

 

Kontakt

Maja Kocjančič , tisková mluvčí HR/VP Federicy Mogheriniové, Tel: +32 498 984 425

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR, Tel: +420 739 500 623

 

Karolína Kottová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR, Tel: +420 602 519 355

 

Všeobecné informace o globální strategii pro zahraniční a bezpečnostní politiku: http://europa.eu/globalstrategy/en/global-strategy-foreign-and-security-policy-european-union

 

Všeobecné informace o dialozích s občany: http://ec.europa.eu/citizens-dialogues/index_cs.htm

 

Informace o dialogu v Praze: https://www.facebook.com/events/158232077877374/

 

Twitter: #EUdialogues, EK_Praha, @mzvcr, @CzechMFAZdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 8.1.2016. Poslední aktualizace: 8.1.2016 15:23
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno