Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Vše podle pravidel

 

Pokyny EU ohledně pomoci bankám mají ochránit peníze daňových poplatníků a zaručit spravedlivou soutěž.

 

V posledních pár týdnech jsou občané EU svědky toho, jak jejich vlády zachraňují jednu banku za druhou. Komise zveřejnila seznam doporučení English pro vlády členských států, aby se zaručilo, že peníze daňových poplatníků nepřinesou těmto bankám nespravedlivou výhodu.

 

Vládní podpora musí být dočasná, jasně definovaná, omezená a nesmí být založena na státní příslušnosti. Banky musí přispět na úhradu nákladů pomoci a akcionáři nesmí mít žádný užitek z peněz daňových poplatníků. Musí se stanovit pravidla, aby se předešlo zneužití.

 

Vládní podporu soukromým firmám musí schválit Komise. Země, které se budou těmito pokyny řídit, mohou dostat povolení k záchraně banky do 24 hodin. V posledních dnech dostaly takové povolení Německo, Dánsko, Irsko a Spojené království.

 

Pravidla EU omezují použití peněz daňových poplatníků k podpoře soukromých firem, aby se jim tak nedostalo nespravedlivé výhody vůči konkurenci. Tyto obavy nastaly, když několik vlád členských států zvýšilo nedávno záruky za vklady v bankách, čímž hrozilo, že se tím odláká kapitál z jiných zemí.

 

Některé vlády navrhly, aby byla platnost pravidel během finanční krize pozastavena. Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová však uvedla, že tato pravidla jsou důležitou součástí řešení a doplňují plán EU na koordinaci úsilí na řešení krize v jednotlivých státech.

 

Více informací čtěte zde.

Zdroj: Evropská komise

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 15.10.2008. Poslední aktualizace: 16.10.2008 12:35
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno