Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

V říjnu na kontrolu proti rakovině

Jedna z deseti žen v Evropě onemocní rakovinou prsu. To je vysoké číslo, přitom lze smrtelným následkům lehce předejít včasnou kontrolou. Měsíc říjen je na celém světě zasvěcen boji proti této zhoubné nemoci. V Evropském parlamentu byla při této příležitosti instalována velká výstava, která obsáhle informuje o této problematice.

 

Každoročně se v Evropě vyskytuje 430,000 nových případů rakoviny prsu. To je srovnatelné s velkoměstem, jako je například Brno. V roce 2006 zemřelo na zhoubný nádor 130,000 žen. I když je rakovina prsu považována za ženskou záležitost, tak statistiky vykazují také 1,000 případů, kdy na rakovinu prsu zemřeli muži.

 

Parlament vyzval již v roce 2006 k povinnému vyšetření všech žen
 
Europoslanci schválili v roce 2006 usnesení, ve kterém požadují povinné vyšetření všech žen ve věku 50 - 69 let. V dubnu projednal Parlament hodnocení současné situace, ve které členské země ostře kritizoval za nedostatečné ošetření pacientů.
 
Předseda Hans-Gert Pöttering řekl při zahájení výstavy v Parlamentu, že "třetině závažných případů rakoviny lze předejít včasnou kontrolou a ošetřením." Výstavu zorganizovala francouzská konzervativní poslankyně Elisabeth Morin ve spolupráci s francouzským předsednictvím EU. Francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelot-Narquin vyzvala ženy, aby se nechaly včas vyšetřit. "Zvýšíte vaší šanci žít delší a zdravější život."
 
Zdravý životní styl snižuje riziko
 
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout anebo přežít případné onemocnění rakovinou je podle ministryně zdravý životní styl. Málo pohybu, vysedávání před počítačem a televizí, nadváha, obezita a stres zvětšují pravděpodobnost vypuknutí rakoviny.  

 

Více informací naleznete zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 20.10.2008. Poslední aktualizace: 20.10.2008 09:31
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno