Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Finanční krize hlavním tématem rozhovorů na summitu EU

 

Jednotná měna euroVedoucí představitelé EU žádají reorganizaci mezinárodního finančního systému.

 

Podle vedoucích představitelů se reforma musí dotknout všech aspektů a její součástí by měl být silnější dohled, globální systém včasného varování na počátku případné krize a celosvětové regulační normy k zajištění transparentnosti a odpovědnosti.

 

EU žádá, aby byl kvůli krizi svolán mezinárodní summit. Předseda Komise Jose Manuel Barroso a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se o víkendu setkají s americkým presidentem Georgem W. Bushem, aby tento návrh projednali.

 

Před zasedáním Evropské rady v Bruselu proběhla na začátku tohoto týdne schůze zástupců 15 zemí eurozóny DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , kde byl navržen společný plán na obnovení důvěry v bankovní systém. Vedoucí představitelé EU naléhavě žádají všechny členské státy, aby podle plánu eurozóny postupovaly, protože koordinované kroky považují při uklidňování trhů za účinnější než individuální opatření jednotlivých zemí. K tomu účelu bude sestavena krizová skupina, která bude koordinaci mezi zeměmi EU napomáhat.

 

Záchranný plán dovoluje vládám států udělovat záruky na poskytování úvěrů, umožňovat krátkodobou likviditu a částečné znárodnění některých bank. Vlády členských států EU uvolnily v rámci záchranných opatření více než 2 biliony eur.

 

Vedoucí představitelé také požadují více dohledu na úrovni EU. Rada vyzvala zúčastněné, aby rychle reagovali na návrhy Komise na posílení pravidel týkajících se kapitálových požadavků a ratingových agentur a na ochranu vkladů DeutschEnglishfrançais .

 

Ohledně rozšířené praxe zlatých padáků pro osoby v řídících funkcích Rada uvedla, že vrcholoví manažeři by měli být placeni podle výkonu a neměli by riskovat jen kvůli tomu, aby zvýšili své příjmy z akciových opcí.

 

V souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem Rada dále uvedla, že by měly být vzaty v úvahu „výjimečnné okolnosti" a mělo by být postupováno podle pravidel EU o rozpočtových deficitech. Podle nich mají vlády členských států udržovat půjčky pod hladinou 3 % HDP.

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropská komise

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 20.10.2008. Poslední aktualizace: 20.10.2008 10:34
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno