Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Nová pravidla pro letištní poplatky

Klamné reklamy na údajně nízké ceny letenek mají skončit. Podle nového návrhu zákona budou muset letecké společnosti uvádět konečnou cenu letenky včetně všech poplatků. Ve středu se bude o odpovídající dohodě hlasovat v Parlamentu. Nová pravidla se dotknou především velkých evropských letišť a vzbudí větší hospodářskou soutěž mezi nimi.

 

Reklama na levné letenky se většinou zaměřuje na výši ceny letu. Teprve poté, co se zákazník nechá nalákat mu je sděleno, kolik si bude muset připlatit za letištní poplatky, které se mohou lehce vyšplhat na dvojnásobek ceny letenky samotné. To má podle názor europoslanců skončit. Nová pravidla mají donutit letecké společnosti uvádět v reklamě konečné ceny a vyznačovat výši letištních poplatků.
 
Poslanci doufají, že se tímto způsobem budou moci lépe porovnat "drahé" a "levnější" letiště a že na základě ceny poplatku začnou mezi sebou více soutěžit o přízeň zákazníků.
Nová pravidla by se měla týkat především velkých letišť, které mají přes pět milionů cestujících ročně. V České republice se to týká tedy hlavně pražského letiště Ruzyně. Celkově se v Evropě jedná o 69 letišť.
 
Ochrana cestujících je prioritou
 
Německý sociální demokrat Ulrich Stockmann, který předložil zprávu, říká: "Chceme ochránit cestující před nehoráznými poplatky za start a přistání." V současné době mohou velká letiště prakticky diktovat své podmínky a poplatky leteckým společnostem.  
 
Větší míra soutěže by mohla přinést i oživení pro menší regionální letiště v Evropě, která mohou soutěžit s velkými letišti na základě nižších letištních poplatků.

 

Další informace naleznete zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 22.10.2008. Poslední aktualizace: 22.10.2008 12:33
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno