Pomoc Gruzii je na cestě


Vytištěno 1.12.2020 00:38 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=10&rok=2008&nav03=14231

 

Dárcovská konference ukázala silnou podporu Gruzii.

 

Donedávna měla Gruzie jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světe (v roce 2007 činil růst 12 %). To se změnilo během krátkého, avšak prudkého konfliktu s Ruskem letos v srpnu. Hlavní dopravní trasy a inženýrské sítě byly poškozeny, budovy leží v rozvalinách a rozsáhlé plochy lesa zničily bomby.

 

Po více než dvou měsících většina zahraničních investorů odešla ze země, turisté už sem nejezdí, nezaměstnanost vzrostla a mnoho Gruzínců vybralo veškeré své úspory z bank.

Podle odhadů Světové banky potřebuje nyní Gruzie - brána energetických zdrojů pro Evropu - 2,4 miliardy eur. Evropská unie se zavázala v příštích třech letech pomoci 500 miliony eur a Spojené státy přislíbily 757 milionů eur (1 miliardu dolarů), z nichž více než polovina by měla do země dorazit do konce roku. Evropská unie a Světová banka pořádaly 22. října dárcovskou konferenci English , aby se našly zdroje pro zbývající 1,1 miliardy eur.

 

Na tuto akci bylo pozváno téměř 70 zemí a institucí. Pomoc půjde na rekonstrukci zničené země a gruzínská vláda ji může také použít na uspokojení bezprostředních potřeb lidí, kteří museli opustit své domovy. Desetitisíce lidí byly donuceny k útěku a mnoho z nich se stále nachází v nouzových uprchlických střediscích.

 

Dlouhodobým cílem však je oživit gruzínskou ekonomiku, která v posledních letech prodělala značnou reformu. „Je velmi důležité, aby krize neodvrátila pozornost Gruzie od politických a ekonomických reforem, které jsou nyní ještě důležitější než před srpnovým konfliktem," uvedla komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Tato bývalá sovětská republika dostává normálně od EU okolo 40 milionů eur ročně.

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropská komise


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 24.10.2008. Poslední aktualizace: 24.10.2008 11:06