Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská komise otevírá nové Občanské energetické fórum, které bude usilovat o větší výběr a lepší podmínky pro spotřebitele energie v EU

Meglena Kunevová, komisařka EU odpovědná za ochranu spotřebitele, a komisař pro energetiku Andris Piebalgs dnes v Londýně zahájili vůbec první zasedání nového Občanského energetického fóra, což je platforma určená k uplatňování a posilování práv spotřebitelů na trhu s energií v EU. Účelem tohoto fóra je zabývat se problémy spotřebitelů, navrhovat praktická řešení, aby stávající práva spotřebitelů platná v celé EU fungovala i v praxi, a neexistovala jen na papíře, a zdokonalovat regulační podmínky na maloobchodních trzích. Toto fórum umožňuje spolupráci vnitrostátních organizací spotřebitelů, průmyslových odvětví a regulačních a vládních orgánů v klíčových otázkách, jako je změna dodavatele energie, uživatelsky vstřícné účtování, inteligentní měření spotřeby nebo ochrana zranitelných skupin.

 

„Vysoké ceny energie jsou pro evropské občany jednou z nejznepokojivějších otázek. Je zapotřebí úsilí v rámci celé EU, aby se zvýšily standardy v řadě oblastí, od jasného účtování až po inteligentní měření spotřeby a změnu dodavatele tak, aby spotřebitelé měli opravdovou možnost volby, mohli snížit svou spotřebu energie a dostali kvalitu za své peníze. Musíme pečlivě sledovat trh s energií, abychom mohli zasáhnout proti případnému zneužití. Musíme rovněž zajistit ochranu pro zranitelné spotřebitele, což je jednou z hlavních politických priorit před nadcházející tuhou zimou", řekla Meglena Kunevová, komisařka EU odpovědná za ochranu spotřebitele.

 

„Vzhledem k nárůstu nákladů na energii a k nedávným událostem na světových finančních trzích je naprosto nezbytné, abychom úzce spolupracovali na ochraně zájmů spotřebitelů a poskytli reálné výsledky, které budou mít význam pro spotřebitele. Zapojení zástupců spotřebitelů, které bylo v rámci takového fóra umožněno vůbec poprvé, bude představovat novou sílu a významný hlas pro spotřebitele na trhu s energií", řekl Andris Piebalgs, komisař EU pro energetiku.

 

Občanské energetické fórum bylo založeno, aby pomáhalo spotřebitelům posílit jejich stávající práva platná v celé EU a poskytovalo jim jasné a přímé informace o tom, jaké možnosti mají k dispozici při výběru dodavatele plynu a elektřiny. Myšlenka vytvoření tohoto fóra byla navržena v rámci 3. balíčku Komise pro vnitřní trh s energií a předložili ji komisaři Kunevová a Piebalgs na konferenci o právech spotřebitelů energie, která se konala v květnu 2008. Fórum doporučí opatření, která by měla zlepšit uplatňování a prosazování práv spotřebitelů energie a zkvalitnit maloobchodní trhy s elektřinou a plynem.

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: EU Rapid - Press Release

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.10.2008. Poslední aktualizace: 29.10.2008 10:23
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno