Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Irsko znovu hlasuje o Lisabonské smlouvě

 

V prvním referendu, které se konalo 12. června 2008, se irští občané rozhodli nepodpořit Lisabonskou smlouvu poměrem hlasů 53,4 % ku 46,6 %. Irsko musí každou mezinárodní smlouvu, která ovlivňuje znění ústavy, předložit ke schválení ve všelidovém hlasování. Nemůže proto provést ratifikaci Lisabonské smlouvy, aniž by s ní většina irských obyvatel souhlasila.

 

Podle průzkumu veřejného mínění a na základě konzultací s irským parlamentem z prosince 2008 požádala irská vláda evropské představitele o poskytnutí záruk ve věcech, které jsou pro irské voliče životně důležité. Evropská rada (představitelé vlád a států) proto přijala v červnu 2009 rozhodnutí vydat garance, které zajišťují, že určitá část irského zákonodárství nebude dotčena Lisabonskou smlouvou v těchto oblastech:

  • Právo na život, rodina a vzdělávání
  • Daně
  • Bezpečnost a obrana

                                 

Vedoucí představitelé států se oficiálně dohodli, že toto rozhodnutí bude přiloženo jako protokol k budoucí Smlouvě o EU. Rovněž se shodli na tom, že i po ratifikaci Lisabonské smlouvy, bude mít každý členský stát právo nominovat svého vlastního komisaře.

 

Irská vláda na oplátku souhlasila s tím, že znovu vyhlásí referendum o Lisabonské smlouvě, jelikož došlo ke změně podmínek. Irští občané přistoupí znovu k hlasovacím urnám dnes 2. října 2009.

 

I když v Irsku začíná vlastní hlasování v pátek 2. října v 7:00, již 30. září dalo v referendu svůj hlas 800 voličů žijících na ostrovech blízko pobřeží kraje Donegal na severozápadě Irska. 1. října hlasovalo 2 000 obyvatel ostrovů při pobřeží krajů Galway, Mayo a Cork. Lidé žijící na ostrovech hlasují dříve než v ostatních částech země, protože je zde velké riziko, že by mohli být odříznuti od pevniny kvůli špatnému počasí.

Hlasovací místnosti se uzavřou v pátek ve 22:00. V sobotu ráno 3. října se začnou ručně sčítat hlasy. První výsledky lze očekávat již v sobotu dopoledne. Informace o sčítání hlasů budou aktualizovány na stránkách veřejnoprávní televize www.RTE.ie a na stránkách www.referendum.ie. Konečné výsledky budou vyhlášeny v sobotu večer.

 

Akreditaci na sčítání hlasů na dublinském hradě získalo více než 500 televizních a rozhlasových štábů, novinářů tištěných i internetových médií z celého světa. Mezi nimi bude i více než 160 irských novinářů. Dále jsou nejvíce zastoupeni novináři ze zemí EU, zejména z Německa a Spojeného království.

 

 

Plakáty k referendu z ulic Dublinu:

www.tinyurl.com/fromdublinwithlove

Lisabonská smlouva:

http://europa.eu/lisbon_treaty/index_cs.htm

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 2.10.2009. Poslední aktualizace: 2.10.2009 14:16
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno