Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Tři finalisté Sacharovovy ceny

 

Ve čtvrtek 22. října bude vybrán letošní laureát Sacharovovy ceny. Mezi finalisty je palestinský gynekolog Dr. Izzeldin Abuelaish, švédsko-eritrejský novinář Dawit Isaak, který je ve své zemi vězněn od roku 2001 a sdružení MEMORIÁL, které se v současném post-sovětském prostoru snaží o posílení demokracie a dokumentuje porušování lidských a občanských práv.

 

Tři finalisti se dostali do užšího výběru v úterý 6. října na společné schůzi výborů pro zahraniční věci a pro rozvojovou politiku.

 

Předsedové politických skupin vyberou 22. října z třech finalistů letošního laureáta Sacharovovy ceny za roku 2009. Cena bude slavnostně udělena 16. prosince.

 

 

 

Dr. Izzeldin Abuelaish

 

Palestinský gynekolog, který žije v táboře Jabalia, největším uprchlickém táboře v pásmu Gazy. Na základě vlastní volby a touhy po míru vykonává své povolání na obou stranách „hranice" - jak v Izraeli, tak v Palestině. V lednu 2009 během izraelského útoku na pásmo Gazy byl jeho dům zasažen izraelskou pumou, která zabila jeho tři dcery. Dr. Abuelaish plánuje založit mezinárodní nadaci, která má pomáhat vzdělávat ženy a dívky v Gaze a na celém světě. Na vzdor své osobní ztrátě pokračuje Dr. Abuelaish ve svém boji za mír mezi Izraelci a Palestinci, snaží se budovat mosty mezi válkou rozdělenými tábory lidí. 

 

 

Dawit Isaak


Eritrejský novinář, spisovatel a dramatik se švédským občanstvím je od roku 2001 politický vězeň. Společně s devíti dalšími novináři a patnácti demokraticky smýšlejícími politiky byl zatčen za vlastizradu. Snažil se objektivně posoudit události, které vedly k válce s Etiopií a požadoval demokratické reformy ve své zemi. Jedním z obvinění bylo, že obdržel finanční podporu ze zahraničí, což je podle eritrejských zákonů nelegální. V usnesení, které přijal Evropský parlament v lednu 2009, vyjádřili europoslanci "hluboké znepokojení nad pokračujícím uvěznění Dawita Isaaka, který je bez soudního rozsudku držen ve vězení od září 2001". Požadují jeho okamžité propuštění.

 

 

Ljudmila Alexejeva, Oleg Orlov a Sergej Kovaljov za sdružení MEMORIÁL a všechny ostatní obránce lidských práv v Rusku

 

Prvním předsedou této organizace, která podporuje základní práva v post-sovětských státech, byl samotný Andrej Sacharov. Kromě Ruska se zaměřuje například i na situaci v Ázerbájdžánu, Arménii, Gruzii, Tádžikistánu, Moldávii a na Ukrajině. Původně byla založena koncem osmdesátých let s cílem uctít památku obětí stalinistických represí v Sovětském svaze. Později se přeměnila na organizaci podporující lidská práva v širším smyslu. V současném post-sovětském prostoru se snaží o posílení demokracie a dokumentuje porušování lidských a občanských práv.

 

 

Více o Sacharovově ceně - zde.

 

 

Zdroj: Evropský parlament

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 9.10.2009. Poslední aktualizace: 9.10.2009 13:51
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno