Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská komise se ve své zpráva zabývala opětovným zavedením kanadských víz pro české občany

 

Evropská komise přijala pátou zprávu o vízové reciprocitě se třetími zeměmi a zprávu o znovuzavedení vízové povinnosti, kterou Kanada uplatnila vůči České republice. I přes kanadské opatření lze vysledovat v otázce vízové reciprocity další pokrok.

 

 

Kanada zachovala vízovou povinnost pro občany Bulharska a Rumunska. Od 14. července 2009 opětovně zavedla víza pro občany České republiky. Jelikož se jedná o první případ, kdy třetí země opět zavedla vízovou povinnost pro občany některého z členských států, vypracovala Komise k tomuto problému zvláštní zprávu. Tato nepříjemná situace se musí vyřešit co nejdříve.

 

Komise vítá ochotu obou stran vést v této věci dialog. Zároveň vyzývá Kanadu a Českou republiku, aby pokračovali v jednání v rámci česko-kanadské expertní pracovní skupiny a zabývali se všemi otázkami, jež souvisí s opětovným zavedením vízové povinnosti.

 

Komise oceňuje, že se Kanada snaží usnadnit českým občanům získání víza v České republice, nicméně Kanadu žádá, aby se vrátila k předchozímu systému vydávání víz českým občanům a obnovila službu pro vydání víz přímo v České republice.  Komise žádá Kanadu, aby jasně stanovila opatření, která hodlá zavést v zájmu zrušení vízové povinnosti pro české občany v blízké budoucnosti.

 

Pokud nebudou požadavky uvedené v předchozím odstavci vyřešeny uspokojivým způsobem do konce roku 2009, Komise doporučí, aby byla znovu zavedena nebo zavedena vízová povinnost pro některé kategorie kanadských občanů; tj. držitele diplomatických a služební cestovních pas.

 

Komise předloží další zprávu do konce prvního pololetí 2010.

 

 

Celou zprávu naleznete zde.

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 22.10.2009. Poslední aktualizace: 22.10.2009 11:10
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno