Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

EU stanoví nové bezpečnostní normy pro výrobky určené ke spánku dětí

 

Členské státy EU dnes schválily nové bezpečnostní normy pro výrobky určené ke spánku dětí - včetně přikrývek, spacích pytlů a matrací. Tyto normy by měly pomoci zabránit mnoha nehodám, k nimž dochází, když je dítě v postýlce. Hlasování proběhlo ve Výboru pro obecnou bezpečnost výrobků v Bruselu. U žádného jiného výrobku určeného k péči o děti nedochází každoročně k tolika smrtelným nehodám jako u dětských postýlek a příbuzných výrobků

 

Podle evropské databáze úrazů (European Injury Database) se v letech 2005 až 2007 v EU stalo v dětských postýlkách 17 000 úrazů dětí do čtyř let. Navzdory četnosti vážných a někdy i smrtelných nehod způsobených matracemi, mantinely do dětských postýlek, závěsnými postýlkami, přikrývkami pro děti a spacími pytli v současnosti neexistují v EU pro tyto výrobky bezpečnostní normy.

Nové navrhované normy sníží riziko nehod, jako je zalknutí volnými částmi, uvíznutí dítěte kvůli špatné konstrukci matrace nebo uškrcení (asfyxie) způsobeného šňůrami nebo smyčkami. Budou zavedeny i další nezbytné normy, jako například požadavky na stabilitu a konstrukci, které by měly snížit riziko pádů ze závěsných postýlek a dalších úrazů s nimi spojených. Navrhované bezpečnostní požadavky nyní procházejí tříměsíčním kontrolním obdobím v Evropském parlamentu a Radě, poté budou předloženy sboru komisařů k oficiálnímu schválení a nakonec budou zaslány evropským normalizačním orgánům.

 

Návrhy

 

Nové normy EU zavedou nové požadavky na bezpečnost, jejichž cílem je zlepšit celkovou bezpečnost těchto výrobků. Například matrace do dětských postýlek budou muset být konstruovány tak, aby mezi matrací a kostrou postýlky nevznikaly mezery a děti nemohly matraci snadno nadzvednout, což sníží riziko uvíznutí a asfyxie na minimum. Spací pytle pro děti, přikrývky a mantinely do dětských postýlek nebudou smět mít šňůry, smyčky, malé oddělitelné části nebo ostré hrany, které mohou způsobit uškrcení, udušení nebo další úrazy. Přiložená upozornění a instrukce budou muset jasně informovat o jakýchkoli specifických rizicích spojených s jednotlivými výrobky a zahrnuty budou rovněž hygienické požadavky.

 

Další kroky

 

Návrh Komise nyní přezkoumá Evropský parlament a Rada (v tříměsíčním kontrolním období) a poté bude předložen sboru komisařů k oficiálnímu schválení. Evropský výbor pro normalizaci (CEN) bude potom pověřen úkolem vypracovat pro výrobky nové normy, což může trvat až dva roky.

 

Odkaz na studii:

 

http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results .

 

 

Celý článek, včetně popisu hlavních rizik některých výrobků naleznete zde.

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 22.10.2009. Poslední aktualizace: 22.10.2009 12:11
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno