Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Dalších 813 milionů míří na jižní Moravu a Vysočinu

 

Výbor Regionální rady Jihovýchod dnes schválil dalších téměř 813 milionů korun dotací pro celkem 41 projektů, z toho 16 na Vysočině za více než 217 milionů korun a 25 v Jihomoravském kraji za více než 595 milionů korun. Dnes bylo také v rámci systému závěrečných výzev schváleno dalších 53 projektů měst a obcí za zhruba 400 milionů korun, které budou financovány v případě, že Evropská Komise schválí realokace v rámci programu, dojde k pozitivnímu vývoji kurzu a k úsporám v již běžících projektech. 

 

Ilustrační foto

Díky dnes schválené dotaci budou modernizovány například úseky silnic II/430 Rousínov – Tučapy nebo II/379 mezi Nuzířovem a Lipůvkou. Dopravní podnik města Brna získal dotaci ve výši 357 milionů korun na nákup deseti nízkopodlažních kloubových trolejbusů pro městskou hromadnou dopravu a v režimu nejisté alokace získaly doporučení k financování také dva projekty nízkopodlažních velkokapacitních tramvají. Projekty budou mít uzavřenou Smlouvu o poskytnutí dotace ve výši 0-100%, tedy budou čekat na závěr programového období a budou jim přiděleny finanční prostředky dle zbývající alokace.

 

Statutární město Jihlava má nově schválené dotace ve výši téměř 100 milionů korun na projekty II. etapy revitalizace části parku Malý Heulos a rekonstrukci Domu dětí a mládeže na Brněnské ulici. Statutární město Brno získalo téměř 11 milionů korun na sportovní centrum při ZŠ Novolíšeňská.

 

Celkem 44 milionů korun půjde na širokopásmové přístupové sítě na Vysočině, bude vytvořena regionální síť mikroregionu Horácko a datová dálnice Kamenice.

Významný objem peněz získaly projekty měst a obcí, zaměřené hlavně na modernizace mateřských a základních škol. Mezi úspěšné projety patří na Vysočině například kompletní rekonstrukce a přestavba školy v Přibyslavi se zaměřením na odborné učebny, přednáškové sály a vybudování malé tělocvičny. Jedná se o čtvrtou etapu rozsáhlé rekonstrukce školy s přislíbenou dotací ve výši 24,4 milionu korun.

 

V Rudíkově se mohou těšit na vybudování nové venkovní učebny v altánu, doplnění herních prvků na hřišti MŠ a nové víceúčelové hřiště – to vše u areálu místní MŠ a ZŠ díky dotaci ve výši 6 milionů korun. V Oslavici a Lípě postaví i díky dotaci nové mateřské školy a mnohé další. 

 

Na jižní Moravě například v Adamově vybaví i díky dotaci 5,1 milionu korun dvě mateřské a dvě základní školy moderním vybavením, jako jsou interaktivní tabule pro kmenové třídy nebo nové hrací prvky na zahrady mateřských škol. Základní škola v Lysicích získá za přispění 3,5 milionové dotace digitalizované přírodovědecké centrum se zaměřením na pracovní činnosti a třebaRatíškovice a Podolí budou mít nové budovy mateřských škol.

 

Dalších celkem 53 projektů z této oblasti podpory prošlo řádným hodnocením a splnilo všechny podmínky potřebné pro doporučení k získání dotace, ROP Jihovýchod však zatím nemá k dispozici dostatek peněz pro jejich financování,jakvysvětluje Ing. Artur Zatloukal, ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod:

 

Požádali jsme Evropskou komisi, abychom na tyto projekty mohli převést finanční prostředky zbývající v ostatních oblastech podpory ve výši 251 milionů korun, protože víme, že zde máme velký balík kvalitních projektů, připravených k okamžité realizaci. Rozhodnutí EK očekáváme do konce roku. Dalším zdrojem financování mohou být až 20% úspory při realizaci projektů. Navíc nám může pomoci i pozitivní vývoj kurzu eura, takže by mohly být podpořeny projekty až ve výši cca 520 milionů korun, tedy téměř všechny projekty, které získaly víc než 50 bodů.

 

Mezi projekty, které by mohly v případě kladného vývoje situace získat dotaci, patří například rekonstrukce centrální části obce, ploch u kulturního domu a vlakového nádraží a také vybudování víceúčelového hřiště v Hamrech nad Sázavou, stavební úpravy Palackého náměstív Počátkách a rekonstrukce náměstí ve Vranově nad Dyjí nebo výstavba nových a rozšíření stávajících mateřských škol v Borech, Újezdu u Brna, Opatovicích a další. 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 8.10.2013. Poslední aktualizace: 8.10.2013 10:45
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno