Euroskeptická frakce EFDD opět ve hře


Vytištěno 22.10.2020 23:47 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=10&rok=2014&nav03=10000770

Evropský parlament

Rozpad euroskeptické frakce Evropa svobody a přímé demokracie, (EFDD), kterou vede britský kontroverzní politik Nigel Farage, se nekoná. Na svou stranu se euroskeptikům podařilo zlákat dosud nezařazeného polského europoslance Roberta Jaroslawa Iwaszkiewicze, a získat tak potřebný počet poslanců z různých sedmi zemí.  

 

Polský poslanec Iwaszkiewicz je členem polské strany Kongres nové pravice, v jejímž čele stojí další poslanec Evropského parlamentu Janusz Korwin-Mikke. Ten jen nechvalně známý pro své provokativní a urážlivé výroky na adresu žen nebo tvrzení, že Hitler nemusel nutně vědět o holocaustu. 

 

Nový člen frakce EFDD, kam patří i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), Iwaszkiewicz nezůstává s podobnými vyjádřeními pozadu. V květnu letošního roku v rozhovoru s novináři uvedl, že použití hrubé síly na ženy může být užitečné. Mluvčí frakce se snažil jeho výroky mírnit, když zdůraznil, že vše vyřčené bylo myšleno ironicky a navíc to bylo vytrženo z kontextu. Rozhovor s Iwaszkiewiczem pokračoval větou, že hrubá síla by mohla pomoct některým ženám vrátit se zpět na zem. Členství ve frakci stvrdil podpisem u administrativy Evropského parlamentu. Vše proběhlo přibližně dvě hodiny předtím, že než začalo plenární zasedání Evropského parlamentu, kde mělo být oznámeno rozpuštění frakce EFDD.

 

Zdroj: Euractiv.cz


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 24.10.2014. Poslední aktualizace: 24.10.2014 13:09