Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Němečtí ministři žádají stálý mechanismus na rozdělování běženců

Německo - Evropská unie potřebuje stálý mechanismus na rozdělování běženců, protože Německo nemůže samo přijímat většinu uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí. V komentáři pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel to uvedli německý vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Se zavedením takového mechanismu nesouhlasí některé země EU, mimo jiné Česko.

 

"Musíme neúnavně a rozhodně pracovat na mezinárodních a zejména evropských řešeních, aby se snížil tlak, jemuž Německo čelí. K tomu potřebujeme víc důvěry v to, že národní sobectví nenabízí východisko, zatímco společný postup pomáhá všem," uvedli politici, kteří jsou předními představiteli německé sociální demokracie (SPD).

 

"Rozhodnutí rozdělit v EU 120.000 uprchlíků je správné, ale nestačí. Potřebujeme stálý evropský mechanismus pro rozdělování běženců," napsali oba členové německé vlády. Kvóty pro rozdělení 120.000 běženců schválili v září ministři vnitra EU, přestože proti mechanismu hlasovaly Česko, Slovensko a další země z východní části unie. Odpor proti stálému mechanismu je v EU ještě silnější.

Gabriel a Steinmeier rovněž vyzvali k personálnímu posílení evropské agentury Frontex, z níž by se podle nich měla vytvořit společná síla, která bude chránit celou vnější hranici EU. Politici žádají také sjednocení evropské azylové politiky a vytvoření jediného unijního úřadu, který bude o udělení azylu rozhodovat.

 

"Stojíme na rozcestí. Před námi je kontinent, který rozdělují závory, ploty a národní sobectví. Anebo kontinent, kterému se podařilo najít společnou řeč, má jednotnou azylovou politiku a společně bojuje proti příčinám útěku," uzavřeli komentář vicekancléř a ministr zahraničí.
 

 

Zdroj: ČTK

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 13.10.2015. Poslední aktualizace: 13.10.2015 09:08
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno