Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Jednodušší administrativa a příležitost pro Česko prosadit se na evropském trhu. To je pátá svoboda

Evropský trh je zase o něco svobodnější. Volný tok neosobních dat schválili na svém čtvrtečním zasedání europoslanci. Očekává se zlepšení auditu, kontrol, snazší dostupnost k datům a zjednoduší se zejména skladování dat. Pro Česko to znamená příležitost upozornit na sebe na evropském trhu.

 

5. svoboda

 

 

Se zbožím, osobami, kapitálem a službami se nově budou po EU volně pohybovat i data neosobního charakteru. S převahou 520 na 81 hlasů byl tento návrh 4.10. europoslanci schválen. Návrh, který předložila EPP Corazza Bildtová, je tak o krok blíže své realizaci.

 

Občané EU se nemusí bát o narušení jejich soukromí, i nadále bude působit nařízení o ochraně údajů. Neosobními daty se rozumí generovaná nebo komerční data. Ta se využívají například v zemědělství na kontrolu pesticidů nebo průmyslových strojů. Změna tak bude mít zejména dopad na zefektivnění přenosu dat. Příslušné orgány se budou moci při auditu a kontrole k těmto datům dostat snadněji a firmy už nebudou nuceny skladovat data ve 27 oddělených archivech podle země původu dat. Dohoda má navíc podpořit nárůst HDP o 8 miliard Eur ročně.

 

Dle slov Dity Charanzové, europoslankyně za ČR, je tato změna pro Česko příležitostí jak vyniknout na evropském trhu. "České firmy, které se zabývají ukládáním a zabezpečením dat patří ke špičkám v Evropě, mimo jiné nabízí také velmi konkurenceschopné ceny. Právě ony budou moci nabídnout své služby společnostem z celé EU," uvedla Charanzová.

 

ZDROJ: Euroskop/Europarl/Euractiv

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.10.2018. Poslední aktualizace: 17.10.2018 11:46
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno