Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

EU podpoří automobilky při vývoji ekologických automobilů.

Světová finanční krize už ohrozila řadu evropských bank. Nyní rovněž dopadla na automobilový průmysl v EU, který je největším výrobcem automobilů na světě.

Prodej aut prudce poklesl, což přinutilo výrobce snížit výrobu a změnit prognózy zisku. Kvůli rostoucím obavám, že se EU dostává do recese, už byly některé továrny v Německu a Francii dočasně uzavřeny.

 

Tyto hospodářské potíže přinutily Evropskou komisi přehodnotit svou strategii pro automobilový průmysl. Ve středu 29. října se konala v Bruselu konference, na které si zainteresované strany vyměnily informace a vyhodnotily výsledky.

Konference se konala ve chvíli, kdy se v EU debatuje o právních předpisech na snížení emisí oxidu uhličitého u automobilů English o pětinu do roku 2012 - na 130 g/km. Účastníci se dohodli na vývoji ekologických automobilů, čímž by se přispělo k boji proti globálnímu oteplování a zároveň se toto odvětví udrželo konkurenceschopným. Bude proto vytvořena operační skupina k propagaci ekologických aut.

 

Automobily přispívají k emisím CO2 přibližně 12 %. Účastníci konference se shodli na tom, že úsilí vynaložené na snižování emisí nesmí být zaměřeno pouze na auta, ale také na paliva, řidiče a silnice. Výzkum se zase musí soustředit na nejslibnější technologie, jako je hybridní, elektrický a vodíkový pohon.

 

Komise formulovala svou strategii pro automobilový průmysl v roce 2007. Tento souhrnný plán se zaměřuje na snižování regulační zátěže, zlepšování přístupu na zámořské trhy, podporu inovací prostřednictvím výzkumu a zvyšování bezpečnosti na cestách.

Výrobci automobilů naléhají na Komisi, aby jim povolila půjčku ve výši 40 miliard eur na vývoj ekologických aut. Tato myšlenka si získala v Evropě podporu poté, co americká vláda pro svůj automobilový průmysl nedávno schválila půjčky na nízký úrok v celkové výši 20 miliard eur (25 miliard dolarů) na financování vývoje hospodárnějších aut.

Omezení automobilových emisí je součástí balíčku právních předpisů pro boj proti změně klimatu, který chce Komise do konce roku schválit. Komise varovala členské státy, aby nenechaly tento balíček padnout kvůli hospodářskému poklesu.

zdroj: europe.eu

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 3.11.2008. Poslední aktualizace: 3.11.2008 12:33
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno