Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská digitální knihovna „Europeana“

 20/11/2008

 

Evropská digitální knihovna Europeana se dnes otevírá veřejnosti.

 

Na adrese www.europeana.eu mají ode dneška uživatelé internetu z celého světa přístup k více než dvěma milionům knih, map, nahrávek, fotografií, archivních dokumentů, maleb a filmů z národních knihoven a kulturních institucí sedmadvaceti členských států Evropské unie.

Europeana nabízí nové způsoby objevování evropského dědictví - všichni, kdo se zajímají o literaturu, umění, vědu, politiku, historii, architekturu, hudbu nebo film, budou mít zadarmo rychlý přístup k největším evropským sbírkám a mistrovským dílům, a to v jediné virtuální knihovně prostřednictvím webových stránek ve všech jazycích Unie.

 

To je však pouze začátek. V roce 2010 budou v knihovně Europeana dostupné miliony děl představujících širokou kulturní rozmanitost Evropy a budou v ní existovat interaktivní zóny, například pro komunity se speciálními zájmy. Mezi lety 2009 a 2011 budou tomuto účelu vyhrazeny asi 2 miliony EUR. Komise také počítá s tím, že se do dalšího rozšíření evropské digitální knihovny zapojí soukromý sektor.

Vytvoření evropské digitální knihovny odsouhlasil v září 2007 Evropský parlament v usnesení přijatém absolutní většinou.

 

Celá zpráva zde.

 

Zdroj: Rapid

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 26.11.2008. Poslední aktualizace: 26.11.2008 16:55
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno