Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Historie EU na dosah kliknutí

 

Publikace EU za posledních 60 let veřejně dostupné v nové digitální knihovně EU.

 

Dne 16. října byla na stránkách EU Bookshop zpřístupněna digitální knihovna, která obsahuje všechny dokumenty, které EU zveřejnila od roku 1952 (jde o asi o 110 000 publikací). Digitální knihovna i s archivem tak představuje ohromující počet více než 12 milionů oskenovaných stran v 50 jazycích.

Jedním z nejstarších dokumentů v knihovně je projev ze září 1952, který před Společným shromážděním (pozdějším Evropským parlamentem) přednesl Jean Monnet, rozhodující postava počátků evropské integrace.

 

Digitální knihovna vznikla v odezvě na obrovský počet žádostí o elektronické verze tištěných publikací. Služba, v jejímž rámci bylo možné získat dokumenty v PDF verzi, již po půl roce od svého zavedení v roce 2007 vyčerpala své kapacitní možnosti.

 

Internetové knihkupectví EU Bookshop provozuje Úřad pro publikace, který jen v roce 2008 vydal 842 čísel Úředního věstníku EU, obsahujícího všechny právní dokumenty EU, a 8 446 dalších publikací ve 46,3 milionech výtisků. Všechny tyto publikace jsou nyní k dispozici prostřednictvím stránek EU Bookshop, na nichž je lze stáhnout zdarma nebo si objednat v tištěné podobě.

Nová digitální knihovna bude propojena se stránkami Europeana , digitální verzí knihoven a archivů z celé Evropy.

 

 

Celý článek i se zajímavými odkazy naleznete zde.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 11.11.2009. Poslední aktualizace: 11.11.2009 18:07
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno