20. výročí pádu železné opony slaví s Evropskou komisí téměř celá ČR – Praha, Ostrava i České Budějovice


Vytištěno 1.12.2020 01:07 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=11&rok=2009&nav03=15722

 

Zastoupení Evropské komise v ČR se zapojilo do oslav k 20. výročí pádu železné opony téměř po celé republice.

 

Během tří dnů 16. - 18. listopadu proběhnou akce v Praze, v Ostravě a Českých Budějovicích.

 

Nejrozsáhlejší oslavy 20. výročí pádu železné opony v tehdejším Československu proběhnou 17. listopadu v centru Prahy. Připraven je vzpomínkový průvod pod názvem 20 let bez opony - máme co slavit!, který proběhne ve stejných místech jako před dvaceti lety. Průvod začíná v 15 hodin na Albertově a poté zamíří po známé trase na Národní třídu, kde bude v 18 hodin ukončen slavnostním koncertem. Na pódiu se po boku skupiny Monkey Business objeví Vladimír Mišík, Dan Bárta, Vlasta Třešňák, Lenka Dusilová a celá řada dalších sólistů nejrůznějších žánrů. Průběh z celé akce bude živě vysílán na ČT.

 

Zastoupení Evropské komise se stalo hlavním partnerem oslav také v Ostravě. Během tří dnů 16.-18. listopadu si budou moci návštěvníci v prostoru Masarykova náměstí připomenout události československého poválečného vývoje let 1948-89 v tzv. totalitním městečku . Absolvují totiž prohlídkovou poznávací trasu v dobových kulisách, tedy "cestu ke svobodě". Trasa prohlídky bude oplocena, uprostřed náměstí bude postavena dřevěná strážní věž a na jednotlivých stanovištích budou návštěvníci seznamováni s politickými, ekonomickými a kulturními dějinami formou venkovních panelů, živých divadelních vystoupení a atraktivních činností (např. si vyzkouší vyplňování devizového příslibu, aj.). Na konci cesty pak lidé mohou zavítat do přítomnosti a ve stanu Zastoupení Evropské komise se zúčastnit besed s pamětníky a projekcí dokumentů.

 

Ze severní Moravy se oslavy přesunou také do jižních Čech, do Českých Budějovic. 18. listopadu je pro veřejnost připraven program k Dvacátému výročí sametové revoluce na náměstí Přemysla Otakara II.. Od 10 do 18 hodin si nenechte ujít vystoupení Václava Neckáře se skupinou Bacily či Sly Rabbits. Ke shlédnutí budou také fotografie z let 1970-1989.

 

Přijďte si připomenout nejdůležitější okamžiky moderních dějin odehrávajících se v České republice i tzv. východním bloku před rokem 1989 a během revoluce.

 

 

Programy oslav v jednolivých městech naleznete zde.

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 16.11.2009. Poslední aktualizace: 16.11.2009 11:53