Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Rozpočet EU na rok 2013: jednání ještě nekončí

Rada byla nucena konstatovat, že zatím nebylo možné dosáhnout s Evropským parlamentem dohody o rozpočtu na rok 2013 a o dalších souvisejících otázkách.

 

Kyperské předsednictví v průběhu celého dohodovacího řízení vyvíjelo velké úsilí o smíření postojů zúčastněných stran a členské státy prokázaly zejména v posledních dnech ohledně některých klíčových otázek značnou otevřenost.

 

Rada konkrétně schválila návrh opravného rozpočtu č. 5 na rozpočtový rok 2012 ve znění předloženém Komisí, ve kterém se stanoví poskytnutí finanční pomoci z Fondu solidarity EU ve výši 670 milionů EUR Itálii, která byla v letošním roce zasažena sérií zemětřesení. Toto rozhodnutí je konkrétním projevem solidarity Rady s Itálií a svědčí o odhodlání Rady plnit své sliby a o dobré vůli ve vztahu k Evropskému parlamentu.

Dohodovacímu výboru byl dne 23. října udělen mandát za účelem dosažení dohody o rozpočtu na rok 2013. Evropský parlament však po celou dobu trvání dohodovacího řízení odmítal jakákoliv jednání o rozpočtu EU na příští rok a podmiňoval je dohodou o návrhu opravného rozpočtu č. 6 na rozpočtový rok 2012. Rada byla a stále je připravena jednat o všech složkách balíčku a chtěla se jimi zabývat souběžně v zájmu nalezení vyváženého řešení, které by bylo v souladu se zájmy všech dotčených stran a členských států.

 

Další informace:

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 26.11.2012. Poslední aktualizace: 26.11.2012 11:29
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno