Spotřeba nelegálního tabáku v Austrálii stoupla, tvrdí studie. Co čeká EU?


Vytištěno 1.12.2020 00:34 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=11&rok=2013&nav03=10000291

Zatímco prodej cigaret na legálním trhu v posledním roce poklesl, podíl nelegálního obchodu se zvýšil, ukazují data z Austrálie, která v loňském roce zavedla jednotná balení. Zastánci opatření tvrdí, že studie podporované tabákovými firmami často přehánějí. Co může vývoj v Austrálii znamenat pro EU, která se chystá zpřísnit protitabákovou regulaci?

Necelý rok po zavedení jednotného balení tabákových výrobků se v Austrálii objevila studie, která tvrdí, že došlo k posílení nelegálního obchodu s tabákem. Legální prodej sice během posledních let klesá, podíl nelegální produkce na celkové spotřebě prý ale nyní naopak vzrostl.

Od poloviny roku 2012 do poloviny roku letošního se nelegální obchod podílel na celkové spotřebě tabáku 13,3 %. Během předchozích dvanácti měsíců to přitom bylo 11,8 %. Současný stav prý představuje nejvyšší podíl nelegálního obchodování s tabákovými výrobky, jaký kdy byl v Austrálii naměřen. Může za to zejména výrazný nárůst ve spotřebě takových značek cigaret, které nelze na australském legálním trhu prodávat.

Maloobchodníci prodávají nelegální cigarety z Asie a Středního východu, které na krabičkách nemají žádná zdravotní varování. Nemusí se přitom ničeho obávat, protože dodržování předpisů, které zavádějí jednotné balení, není na úrovni maloobchodníků vymahatelné, tvrdí ve vyjádření ke studii tiskový mluvčí tabákové společnosti British American Tobacco Australia Scott McIntyre

Jednotná balení zavedla Austrálie v prosinci minulého roku jako první země na světě. Tabákové výrobky se tam nyní mohou prodávat jen v obalech bez značek a grafik, které nesou pouze zdravotní varování a název produktu uvedený jednotným písmem.

 

Evropská směrnice

Evropská unie se chystá přijmout novou revidovanou verzi tabákové směrnice.  Kritici nové legislativy tvrdí, že některá přísná opatření mohou zvýšit riziko nelegálního obchodu. Patří mezi ně zákaz některých výrobků (plánuje se zákaz ochucených cigaret) nebo zvětšení zdravotních varování, která by měla na krabičkách zabírat 65 % plochy a do určité míry tak balení standardizovat. Objevily se už ostatně studie, které se touto otázkou zabývají (více EurActiv 7.6.2013).

Směrnice obsahuje naopak i opatření, která by měla Evropu v boji proti nelegálnímu obchodování posílit. Jedním z bodů návrhu je vylepšení systému sledovatelnosti a posílení bezpečnostních prvků. Směrnice má také regulovat přeshraniční prodej na dálku (EurActiv 2.10.2013).

 

Zdroj: EurActiv.cz

 

Směrnici Evropského parlamentu a Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových výrobků naleznete zde

Více informací k revizi evropské tabákové směrnice naleznete zde.

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 11.11.2013. Poslední aktualizace: 11.11.2013 13:01