Diskuze s Christosem Stylianidesem o situaci v Ebolou postižených zemích


Vytištěno 1.12.2020 00:58 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=11&rok=2014&nav03=10000802

Výbor pro rozvoj dnes jedná s komisařem pro humanitární pomoc a řešení krizí a koordinátorem EU pro otázky Eboly Christosem Stylianidesem o jeho návštěvě Sierry Leone, Libérie a Guiney. Cílem jednání je zhodnotit pokrok v boji proti epidemii Eboly a projednat další kroky. Ještě před debatou nám své názory na boj proti Ebole prozradil francouzský sociálnědemokratický poslanec Gilles Pargneaux. Jednání můžete sledovat živě od 17:00.

 

Komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianides, který byl jmenován koordinátorem EU pro otázky Eboly, 12.-16. listopadu navštívil tři západoafrické země postižené epidemií Eboly - Sierru Leone, Libérii a Guineu, aby zhodnotil dosažený pokrok a zjistil, jaké jsou další potřeby pro účinnou odpověď na epidemii. Dnes od 17:00 poznatky ze své návštěvy projedná se členy parlamentního Výboru pro rozvoj.

 

EU v reakci na krizi společně mobilizovala už téměř 900 milionů eur. Členové Výboru pro rozvoj ale kritizují zejména členské země za jejich neochotu plně koordinovat a navyšovat své úsilí.

 

Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu.

 

Co si o krizi a hlavně o tom, jak při boji proti ní může pomoci EU, myslí francouzský sociálnědemokratický poslanec Gilles Pargneaux, autor parlamentní zprávy o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách z roku 2013? "Boj proti Ebole je jako válka (...) musíme zabránit tomuto viru, aby se rozšířil v Evropě," řekl nám. "Nakažení zdravotní sestry ve Španělsku pro nás spouští alarm." Ale prevence rozšíření viru v Evropě podle Pargneauxe také znamená činnost v západní Africe: "EU a její členské státy mají politickou a humanitární odpovědnost odpovědět za konkrétní reakci na krizi. Musíme zasáhnout tam, kde je to nutné: v západní Africe."

 

Víc informací o reakci EU na epidemii Eboly najdete v našem speciálu.

 

Gilles Pargneaux vítá 877 milionů eur poskytnutých Evropskou unií, ale vyzývá členské země, aby posílily koordinaci svých politik ve Výboru pro zdravotní bezpečnost. "Je velmi důležité udělat inventuru evropských zdravotnických zařízení. Vzájemné sdílení zdrojů, jako jsou lůžka, letadla a další zařízení mezi členskými státy je zásadní."

 

Jednání Výboru pro rozvoj s Christosem Stylianidesem můžete sledovat v přímém přenosu od 17:00.

nanomateriály


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 18.11.2014. Poslední aktualizace: 18.11.2014 13:07