Tento týden v Evropském parlamentu: rozpočet 2014 a 2015, odpověď na epidemii Eboly v západní Africe, Ukrajina, Gruzie


Vytištěno 1.12.2020 01:03 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=11&rok=2014&nav03=10000805

Poslanci se tento týden schází ve výborech, které hodnotí pokrok v boji proti epidemii Eboly v západní Africe, hlasují o dohodě o přidružení mezi EU a Gruzií a diskutují o měnové politice ECB s Mariem Draghim. V pondělí končí 21denní dohodovací proces, ve kterém hledají zástupci Parlamentu a Rady kompromis ohledně rozpočtu na léta 2014 a 2015. Politické skupiny se připravují na plenární zasedání, které proběhne příští týden.

 

Pondělí je posledním dnem dohodovacího řízení, během něhož by zástupci Rady a Parlamentu měli najít dohodu na rozpočtu EU na léta 2014 a 2015. Pokud k dohodě opravdu dojdou, poslanci se začnou připravovat na konečné hlasování o rozpočtu na rok 2015. Pokud ne, Evropská komise musí předložit nový návrh. Poslanci požadují zaplacení dosud nesplacených účtů za letošní rok a také to, aby členské státy EU podpořily své politické sliby finančními prostředky na oživení růstu, tvorbu pracovních míst a podporu výzkumu a vývoje.

 

Komisař pro humanitární pomoc Christos Stylianides, který je koordinátorem EU pro Ebolu, v pondělí se členy parlamentního Výboru pro rozvoj zhodnotí pokrok v boji proti epidemii Eboly a potřebu dalších kroků. Christos Stylianides byl 12.-16. listopadu na misi v Sieře Leone, Libérii a Guinei.

 

V pondělí jednají členové Výboru pro zahraniční věci s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinema hlasují o dohodě o přidružení mezi EU a Gruzií.

 

Ve stejný den se členové Výboru pro hospodářství a měnu setkají s prezidentem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Budou s ním jednat o měnové politice banky, která může ve snaze pomoci stagnující ekonomice sáhnout k nekonvenčním opatřením.

 

Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu.

 

Ve čtvrtek zahájí Výbor pro rozpočtovou kontrolu každoroční prověřování účetnictví EU. Poslance čeká série slyšení, v jejichž rámci jednotliví komisaři představí výdaje svých rezortů za rok 2013. V dubnu příštího roku bude Parlament rozhodovat o udělení, nebo neudělení rozpočtového absolutoria každé z unijních institucí a agentur.

 

Nositel Nobelovy ceny za lékařství Thomas Südhof v úterý v rámci výroční přednášky parlamentního Oddělení pro hodnocení vědeckých a technologických možností STOA přednese přednášku na téma "Na cestě k pochopení mozku".

 

Politické skupiny Evropského parlamentu se připravují na plenární zasedání, které proběhne příští týden ve Štrasburku. Jeho hlavními body budou oficiální návštěva papeže Františka, který přednese svůj projev k poslancům 25. listopadu, a slavnostní předání Sacharovovy ceny 2014 jejímu vítězi, konžskému lékaři a obhájci práv žen Denisovi Mukwegemu o den později.


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 18.11.2014. Poslední aktualizace: 18.11.2014 13:16