Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Předseda Juncker na summitu ve Valletě: Nový svěřenský fond pro Afriku pomůže řešit příčiny tamější nelegální migrace

13/11/2015

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker spolu s vedoucími představiteli členských států EU rozhodl o vytvoření Nouzového svěřenského fondu pro stabilitu a řešení hlavních příčin nelegální migrace a vysídlených osob v Africe. 

 

Ve svěřenském fondu pro Afriku je k dispozici 1,8 miliardy eur z finančních nástrojů Evropské unie a z příspěvků členských států EU a dalších dárců.

 

Nouzový svěřenský fond je jedním z hlavních výsledků summitu o migraci ve Valettě, který proběhl 11.-12. listopadu 2015.

 

Summit o migraci ve Vallettě (11.-12. listopadu 2015)

Migrace byla vždy jedním z nejdůležitějších témat vztahů EU a Afriky. Na odstraňování hlavních příčin migrace již EU a její členské státy vynakládají v rámci oficiální rozvojové pomoci Africe více než 20 miliard eur ročně. Současná uprchlická krize nicméně ukázala, že je načase spolupráci mezi Evropou a Afrikou prohloubit a postavit její základy na partnerství a sdílené odpovědnosti. Oba kontinenty se zavázaly, že společně zlepší řízení migrace.

 

Vallettský summit svolala v dubnu 2015 Evropská rada s cílem projednat s africkými a dalšími zainteresovanými zeměmi otázky migrace. Nouzový svěřenský fond je jedním z hlavních výsledků tohoto summitu. Lídři EU na něm rovněž přijaliakční plán zintenzivnění spolupráce v oblasti migrace, který se zaměří na: 

  • maximalizaci přínosu migrace pro rozvoj daných zemí a řešení jejích hlavních příčin
  • lepší organizaci legálních cest migrace a mobility
  • zajištění mezinárodní ochrany migrantů a žadatelů o azyl
  • intenzivnější boj proti zločineckým sítím, které se zabývají pašováním migrantů a obchodem s lidmi
  • hlubší spolupráci při navracení a zpětném přebírání osob.

Svěřenský fond pro Afriku

„Evropská unie již po mnoho let v rámci dlouhodobé rozvojové spolupráce výrazně přispívá k řešení hlavních příčin chudoby a migrace,“ připomněl během summitu předseda Juncker. „Dnes jsme udělali další krok kupředu. Tento svěřenský fond pro Afriku, který jsme vytvořili v rekordně krátké době, je jasným důkazem toho, že EU je odhodlána rychle reagovat na obrovské problémy, kterým tento region nyní čelí. Úspěch fondu závisí na spolupráci s dalšími evropskými zeměmi i našimi partnerskými zeměmi v Africe, s jejichž pomocí řešíme prvotní příčiny nelegální migrace, podporujeme ekonomiku a prosazujeme rovnost příležitostí, bezpečnost a rozvoj. Je potřeba, aby svěřenský fond a náš příspěvek k řešení problémů byly důvěryhodné – proto bych byl rád, aby přispěly i další členské státy a vyrovnaly tak 1,8 miliardy eur, které uvolnila EU.“

 

Příspěvek doposud oznámilo 25 členských států EU a 2 státy nečlenské (Norsko a Švýcarsko). Celková výše jejich příspěvků představuje 78,2 milionu eur. Fond doplňuje rozvojovou pomoc EU, která již v regionu funguje a která je určena těm africkým zemím, které jsou v nejsvízelnější situaci a v největším ohrožení. Právě s pomocí tohoto fondu bude možné efektivně splnit akční plán, který byl na vallettském summitu přijat. Opatření financovaná z prostředků fondu se budou realizovat v oblasti Sahelu a Čadského jezera a dále v Africkém rohu a severní Africe. Zaměří se tedy na hlavní migrační trasy z Afriky do Evropy. Projekty svěřenského fondu budou moci využít také sousední země v těchto regionech a řešit tak regionální migrační toky a související přeshraniční problémy.

 

Další informace:

Informační přehled o svěřenském fondu Evropské unie pro Afriku

Informační přehled o spolupráci EU a Afriky v oblasti migrace

Internetové stránky Evropské rady o summitu ve Vallettě o migraci

Generální ředitelství pro mezinárodní spolupráci a rozvojZdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 16.11.2015. Poslední aktualizace: 16.11.2015 17:25
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno