Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská komise a společnost JT International (Japan Tobacco) podepsaly patnáctiletou dohodu o boji proti pašování a padělání cigaret

 Hraniční kontrola

Evropská komise, spolu s 26 zúčastněnými členskými státy Evropské unie[1], a společnost JT International (JTI) dnes oznámily uzavření mnohaleté dohody, jejíž součástí je účinný systém boje proti budoucímu pašování a padělání cigaret. Prostřednictvím dohody bude JTI spolupracovat s Evropskou komisí, jejím úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a donucovacími orgány členských států a bude napomáhat v boji proti pašování cigaret, a to včetně problému s jejich paděláním. Dohoda zahrnuje významné částky, kterými JTI během patnácti let přispěje a které budou činit 400 milionů USD. „Mám radost z výsledků jednání týkajícího se této důležité dohody, která je pro EU prospěšná, neboť chrání její finanční zájmy," prohlásil předseda Komise José Manuel Barroso. „Tato dohoda je dalším důležitým krokem v pokračujícím boji proti pašování a padělání cigaret," řekl místopředseda Siim Kallas zodpovědný za boj proti podvodům. „Pašované a padělané produkty poškozují všechny: vlády, spotřebitele i podniky, které si počínají poctivě. Tato nová dohoda dále rozšíří možnosti Evropské komise a členských států v boji s nezákonným obchodem s cigaretami, který každoročně způsobuje významné ztráty na daních a clech. Světu vysílá jasný signál, že dohody mezi orgány a průmyslem v oblasti boje proti nezákonnému obchodu fungují a přinášejí významné výhody," dodal.

 

Boj proti padělání cigaret

Komise a členské státy EU uvádějí několik důvodů, proč zvýšené úsilí v boji proti padělání a pašování považují za oblast, která si zasluhuje vysokou prioritu. Evropské společenství a členské státy mimo jiné přicházejí o stovky milionů eur na nezaplacených daních z padělaných cigaret. Kromě toho padělky a jiné druhy pašovaného zboží vytvářejí nelegální zásobovací řetězec, který narušuje a ohrožuje legitimní distribuční kanály a nepoctivě soutěží s pravými produkty, které jsou legitimním způsobem distribuovány.

 

Během posledních několika let došlo k významnému snížení objemu pašovaných cigaret společnosti JTI, rostoucí hrozbou pro Evropské společenství a členské státy se však ve stejné době stalo padělání cigaret. Komise proto prohlásila, že bude pokračovat ve stávajících snahách v oblasti boje proti nezákonnému obchodu s cigaretami, který spočívá: - v důrazném prošetřování případů padělání cigaret v úzké spolupráci s členskými státy a příslušníky donucovacích orgánů na kritických místech kdekoli na světě; - ve vysledování padělaných cigaret a zastavení jejich výroby s cílem zamezit tomu, aby padělané cigarety byly uváděny na trh Evropského společenství; a - v zaznamenávání a zabavování padělaných cigaret v Evropském společenství, aby mohl být identifikován zdroj těchto výrobků a další důležité informace.

 

Celý článek si přečtěte zde:

Zdroj: Europa pressrelease

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.12.2007. Poslední aktualizace: 17.12.2007 10:53
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno