Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská unie hodlá rozšířit práva cestujících na autobusovou a lodní dopravu.

Podle návrhu nových předpisů by se na osoby cestující autobusem nebo lodí vztahovala tatáž práva, která dnes platí pro cestování letadlem a vlakem. Patřil by sem i nárok na stravu, hotelové ubytování a náhradní služby v případě zrušení nebo přerušení jízdy či plavby. Společnosti, které by toto nesplnily, by musely cestujícím nahradit alespoň část jízdného.

 

Zdravotně postižené osoby a ostatní osoby se sníženou pohyblivostí by měly nárok na bezplatnou pomoc během cesty. Provozovatelé by byli odpovědni za ztracená a poškozená zavazadla a odpovědnost by dále nesli i v případě, že by došlo ke zranění nebo usmrcení někoho z cestujících.

 

Cestující by měli nárok na určité informace týkající se cesty a mohli by také využít účinných postupů k podání stížnosti. Společnosti by měly na vznesení námitek vůči tvrzením cestujícího dva měsíce. Pokud by tak neučinily, stížnost by byla považována za přijatou.

Podobná práva English mají od roku 2005 občané při cestování letadlem a vlakem. Dodržování těchto předpisů stojí aerolinky v přepočtu 60 eurocentů na cestujícího. Tyto náklady by měly být podle očekávání u autobusové a lodní dopravy nižší. Podle návrhu by měly být určeny nezávislé vnitrostátní subjekty, které by řešily případné spory. Uvedená pravidla by se vztahovala jak na vnitrostátní, tak mezinárodní spoje.

 

Celý článek si přečtěte zde.

 

Zdroj: Evropská komise

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 8.12.2008. Poslední aktualizace: 8.12.2008 14:33
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno