Jak europoslanci slaví Vánoce


Vytištěno 22.10.2020 23:52 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=12&rok=2009&nav03=15835

Jak si europoslanci představují ideální Vánoce? Nebrat telefony a číst si milé knížky, jako například Vánoční povídku od Charlese Dickense. Především je to ale čas, který lidé chtějí trávit v okruhu svých nejmilejších, s rodinou, dětmi a dobrými přáteli. Vánoce jsou před dveřmi a tak jsme se zeptali poslanců z různých koutů Evropy, co pro ně svátky znamenají a jaké mají ve své zemi oblíbené tradice.

Evropský parlament 

 

Lucemburská konzervativní poslankyně Astrid Lulling například vypráví, že v Lucemburku byl dříve svátek svatého Mikuláše daleko důležitější než Vánoce, především ohledně dárků pro děti. "Dárky jsme dostali na Mikuláše a ne na Vánoce," vzpomíná na své dětství. "Samozřejmě se to dnes již změnilo a bohužel se z Vánoc stává čím dál více příležitost jak konzumovat a kupovat dárky, řekla bych že je to skoro povinnost aby člověk slavil a konzumoval. pro mě to však zůstal především svátek, kdy jsem doma a setkávám se s přáteli, kteří jsou také sami bez užší rodiny jako jsem já."

 

Německá liberální poslankyně Nadja Hirsch našla vánoční inspiraci v Bibli, v evangeliu Matouše 7:8: "Neboť každý, kdo prosí, dostává, a kdo hledá, nalézá, a kdo tluče, tomu bude otevřeno." Podle jejích slov jsou Vánoce časem, kdy "lidé nacházejí čas a mír, aby jednoduše společně prožili veselé a klidné chvíle."

 

Řecký konzervativní poslanec Ioannis Tsoukalas popisuje řecké Vánoce jako výrazně rodinnou záležitost, při které se všichni členové rozsáhlé rodiny sejdou společně u jednoho stolu a vzpomínají na společně prožité dobré časy. "U nás v rodině pravidelně čteme Vánoční povídku od Charlese Dickense," říká Tsoukalas.

 

Skotský zelený poslanec Alyn Smith vypráví, že ve Skotsku jsou Vánoce především rodinnou oslavou, ale novoroční slavností známé jako Hogmanay jsou obrovskou veřejnou záležitostí. "Po celém Skotsku a z celého světa se lidé sjíždějí do domovů svých předků a společně v rodinném kruhu popíjejí whisky a jedí výborné skotské dobroty."

 

Švédská levicová poslankyně Eva-Britt Svensson varuje, aby jí nikdo o Vánocích nevolala. "Jsou to pro mě svátky ve znamení relaxace a neberu telefony!" Říká, že má tři dcery a vnoučata, se kterými se o Vánocích schází. "Již 38 let si dáváme dárky a trávíme společně čas."

 

 

Zdroj: Evropský parlament


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 22.12.2009. Poslední aktualizace: 22.12.2009 17:28