Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

„Dobrovolníci mění svět!“ – Evropská komise zahajuje Evropský rok dobrovolnictví 2011

 

Evropská komise 2. prosince 2010 odstartovala Evropský rok dobrovolnictví, který má v roce 2011 vyzdvihnout dobrovolnou činnost a povzbudit k ní více občanů. Slogan pro tento rok zní „Dobrovolníci mění svět!" a představili jej místopředsedkyně Komise a komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová, belgický federální ministr sociálních věcí Jean-Marc Delizée a poslankyně Evropského parlamentu Marian Harkinová. „Ráda bych vyjádřila uznání milionům Evropanů, kteří si najdou čas na to, aby zlepšovali svět kolem nás, " uvedla komisařka Viviane Redingová. V hloubi svého nitra jsme všichni schopni měnit věci k lepšímu a projevovat starost o ty, kteří to potřebují. Dobrovolnictví upevňuje naše základní evropské hodnoty, jimiž jsou solidarita a sociální soudržnost."

 

Evropský rok dobrovolnictví 2011 práci dobrovolníků vyzdvihnout a povzbudit k ní rovněž ostatní tak, aby se i oni do této činnosti zapojovali a pokusili se řešit existující problémy. Iniciativa si klade čtyři hlavní cíle:

  • snížit překážky pro vykonávání dobrovolné činnosti v EU,
  • posílit pravomoci dobrovolnických organizací a zvýšit kvalitu dobrovolnictví,
  • oceňovat a uznávat dobrovolné činnosti,
  • zvýšit povědomí o důležitosti a významu dobrovolnictví.

 

V zájmu dosažení těchto cílů bude Komise podporovat výměnu správných postupů mezi orgány členských států a dobrovolnickými organizacemi. Pozornost bude soustředěna na školení dobrovolníků, na akreditaci a zajištění kvality a také na účinné a efektivní srovnávání potenciálních dobrovolníků s příležitostmi dobrovolné práce. Komise hodlá podněcovat nové iniciativy na vytváření celoevropských kontaktů, aby mezi dobrovolnickými organizacemi a jinými odvětvími (zejména podnikatelským sektorem) podpořila přeshraniční výměnu a součinnost.

 

 

Pořádané aktivity

 

V průběhu Evropského roku dobrovolnictví budou vyzdviženy a podpořeny stovky aktivit a projektů. Na úrovni EU se uskuteční:

  • Turné „Evropský rok dobrovolnictví 2011": Dobrovolníci budou po celý rok objíždět státy EU, aby při každém zastavení představovali svou práci a setkávali se s tvůrci politik i s veřejností.
  • Zpravodajství z Evropského roku dobrovolnictví: Dvacet sedm reportérů-dobrovolníků bude sledovat práci 54 dobrovolnických organizací a informovat o jejich činnosti prostřednictvím videozáznamů a zvukových či psaných reportáží, které se budou zveřejňovat ve sdělovacích prostředcích. Na konci roku bude z těchto kombinovaných reportáží vytvořen dokumentární pořad ve vysílací kvalitě, který Evropský rok dobrovolnictví a turné v rámci něho celkově zmapuje.

Čtyři tematické konference, jež během roku 2011 poukáží na klíčové otázky v problematice dobrovolnictví. 8. ledna se bude v Budapešti řešit uznávání dobrovolné činnosti, v květnu/červnu proběhne konference o úctě k dobrovolníkům a cenné práci, kterou odvádějí, na říjen je plánována konference o posílení pravomocí dobrovolnických organizací a v prosinci pak závěrečná konference o budoucích problémech.

 

Celý článek zde.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 7.12.2010. Poslední aktualizace: 7.12.2010 17:26
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno