Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská komise je připravena začít jednat s USA o dohodě o ochraně osobních údajů při potírání terorismu a trestné činnosti

 

Evropští ministři spravedlnosti dnes schválili zahájení rozhovorů mezi Evropskou unií a Spojenými státy o dohodě týkající se ochrany osobních údajů při potírání terorismu a trestné činnosti. Návrh mandátu ke sjednání této dohody přijala Evropská komise dne 26. května 2010. Cílem je zajistit vysoký stupeň ochrany osobních údajů, např. údajů o cestujících nebo finančních informací, jejichž předávání tvoří součást transatlantické spolupráce v trestních věcech. Po uzavření by dohoda měla občanům lépe zajišťovat právo na přístup k údajům, které jsou zpracovávány v zájmu prevence, vyšetřování, odhalování a stíhání trestných činů včetně terorismu, či na jejich opravu nebo výmaz.

 

 

Po 11. září 2001 a pozdějších teroristických útocích v Evropě zintenzívnily EU a USA policejní a justiční spolupráci v trestních věcech. Zásadním prvkem účinné spolupráce v boji proti trestné činnosti je sdílení relevantních informací, a to jak v rámci EU, tak se Spojenými státy. Důležitým prvkem spolupráce je také předávání a zpracovávání osobních údajů pro účely prevence, vyšetřování, odhalování a stíhání trestné činnosti včetně terorismu.

Evropská unie i Spojené státy jsou odhodlány chránit osobní údaje a soukromí. V jejich přístupu k ochraně osobních údajů však stále existují rozdíly, což v minulosti komplikovalo projednávání dohod o výměně informací (např. programu pro sledování financování terorismu nebo dohody o využívání údajů jmenné evidence cestujících). Účelem jednání, která byla dnes schválena, je tyto rozdílné pohledy řešit a překonat.

 

 

Díky dnešnímu rozhodnutí ministrů spravedlnosti má Komise mandát sjednat zastřešující dohodu, jež se bude týkat osobních údajů předávaných ke zpracování příslušným orgánům v EU a USA. Cílem je přitom dosáhnout dohody, která:

 

-     stanoví ucelený a harmonizovaný soubor norem pro ochranu údajů včetně zásadních principů, jako jsou přiměřenost, minimalizace údajů, omezení účelu nebo minimální lhůty pro uchovávání,

 

-     zaručí, že všechny potřebné normy pro ochranu údajů budou v souladu se stávajícími unijními pravidly pro ochranu údajů (např. pokud jde o vymahatelná práva jednotlivců, správní či soudní nápravu nebo ustanovení o nediskriminaci),

 

-     zajistí účinné uplatňování norem pro ochranu údajů a jejich kontrolu ze strany nezávislých veřejných orgánů.

 

Právní základ pro konkrétní předávání osobních údajů mezi EU a USA by dohoda nepředstavovala - pro takové předávání dat by bylo vždy zapotřebí zvláštního právního základu. Na uvedené předávání údajů by se použila nová dohoda mezi EU a USA o ochraně osobních údajů.

 

Ve všech fázích vyjednávání bude Komise plně informovat Evropský parlament o vývoji rozhovorů.

 

 

Celou zprávu naleznete zde.

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 7.12.2010. Poslední aktualizace: 7.12.2010 17:40
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno