Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

EU povolila ve větší míře používat elektroniku v letadlech

 

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dnes aktualizovala své pokyny k používání přenosných elektronických přístrojů na palubě letadel, včetně smartphonů, tabletů i elektronických čteček. Potvrdila, že tyto přístroje lze zapnuté v režimu „letadlo“ (režim bez připojení) bez ohrožení bezpečnosti používat během celé cesty (včetně pojíždění, vzletu a přistání). Komisař EU pro dopravu, místopředseda Siim Kallas, požádal agenturu EASA, aby urychlila své hodnocení bezpečnosti používání elektronických zařízení na palubě ve vysílacím režimu, a nové pokyny by měly být zveřejněny na začátku roku 2014.

 

„Všichni bychom rádi zůstali na cestách připojeni, ale klíčovým slovem je v tomto případě „bezpečnost“. Požádal jsem o hodnocení založené na jasném principu – není-li to bezpečné, nemělo by se to povolit, ale je-li to bezpečné, mělo by být možné to v rámci pravidel používat. Dnes jsme udělali první krok pro rozšíření bezpečného používání elektroniky za letu i na pojíždění, vzlet a přistávání letadel. Dále bychom se chtěli zaměřit na otázku připojení k síti během letu. Ověřování si vyžádá určitou dobu a musí být potvrzeno důkazy. Předpokládáme, že nové pokyny EU k užívání vysílacích přístrojů v letadlech EU budou vydány během příštího roku.“

 

Nové pokyny

Aktualizované bezpečnostní pokyny, které byly dnes zveřejněny, se vztahují na přenosné elektronické přístroje používané v režimu bez připojení, tzv. režimu „letadlo“. Poprvé bude možné používat osobní elektronické přístroje v tomto režimu ve všech fázích cesty, od zahájení pojíždění až po přistání.

Dosud musely být všechny tyto přístroje při pojezdu, vzletu i přistání úplně vypnuty.

 

Další kroky – bluetooth, wi-fi, mobilní telefony

 

Komisař EU pro dopravu Siim Kallas požádal Evropskou agenturu pro bezpečnost letectví (EASA) o urychlené posouzení bezpečného použití vysílacích zařízení na palubě tak, aby nové pokyny mohly být zveřejněny v nejbližších měsících.

Letečtí přepravci v současné době obvykle nedovolují zapínat telefon nebo používat wi-fi od okamžiku, kdy se dveře letadla zavřou, až do chvíle, kdy se po přistání znovu otevřou.

 

Připojení k síti je dnes možné pouze ve speciálně vybavených letadlech, která jsou schopna vás připojit k síti (lze povolit v cestovní výšce). V těchto případech nejsou cestující připojeni k pozemní síti, ale k palubnímu systému, u nějž je zajištěna bezpečnost. V současné době je takto vybaveno jen málo letadel, ale dá se očekávat, že v nadcházejících letech jejich počet poroste. Pro letadla s uvedeným vybavením přijala Komise nedávno rozhodnutí o umožnění mobilní komunikace 3G a 4G, aby se pro vysílací zařízení zajistilo lepší spojení.

 

Co z toho všeho plyne pro můj příští let?

Každá letecká společnost může v současné době aktualizovat své provozní předpisy. Očekává se, že mnohé z nich tak v příštích týdnech učiní. Jako cestující se rozhodně vždy musíte řídit bezpečnostními pokyny posádky a elektronická zařízení používat, pouze pokud to posádka dovolí. Posádka bude v každém případě stále vyžadovat vaši pozornost během bezpečnostní instruktáže a může vás požádat o uložení těžkých předmětů při startu a přistávání.

 

Kdy mohu použít svůj smartphone, tablet, čtečku nebo hudební přehrávač?

 

Režim „letadlo“ zapnutý

Režim „letadlo“ vypnutý

Na zemi (pojíždění)

ANO, věnujte však pozornost bezpečnostní instruktáži a uložte před startem těžké předměty

NE

Při vzletu

ANO

NE

Během letu

ANO

ANO, ale pouze ve speciálně vybavených letadlech a pokud to posádka dovolí

Přistávání

ANO

NE

Více informací:

MEMO/13/1100

SPEECH/13/1044

http://easa.europa.eu/home.php

http://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/doc/2013-12-06-ped-technical-note.pdf

Místopředseda Siim Kallas na Twitteru

Kontaktní osoby:

Helen Kearns (+32 22987638)

Dale Kidd (+32 22957461)

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 10.12.2013. Poslední aktualizace: 10.12.2013 16:06
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno