Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Navigační systém GALILEO se naplno rozjíždí

Od 15. prosince začne evropský družicový systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, nabízet podnikům, úřadům a občanům první služby.

Ve spojení s GPS bude zdarma poskytovat podporu nouzových operací, přesnější navigaci pro občany, lepší časovou synchronizaci pro kritickou infrastrukturu, bezpečné služby pro orgány státní správy.

 

Zdroj: Pixabay

 

Podrobnosti k poskytovaným službám:

  • Podpora nouzových operací: Díky pátrací a záchranné službě (Search and Rescue Service, SAR) bude nyní osoby, které vyšlou tísňové volání ze zařízení kompatibilního se systémem Galileo, možné nalézt a zachránit rychleji, jelikož doba potřebná k jejich lokalizaci se zredukuje na pouhých 10 minut. Tato služba by měla být do budoucna vylepšena tak, že oznámí vysílateli nouzového volání, že byl lokalizován a pomoc je na cestě.
  • Přesnější navigace pro občany: Otevřená služba systému Galileo poskytne široké veřejnosti bezplatnou službu k určování polohy a času a k navigaci, kterou bude možné využívat prostřednictvím čipových sad kompatibilních se systémem Galileo v chytrých telefonech nebo systémech navigace vozidel. Řada takových chytrých telefonů byla uvedena na trh letos na podzim a nyní mohou využívat tyto signály k přesnějšímu určování polohy. Obzvláštní užitek ze zvýšení přesnosti určení polohy pomocí systému Galileo budou mít osoby používající navigační přístroje ve městech, kde satelitní signál často blokují vysoké budovy.
  • Lepší časová synchronizace pro kritické infrastruktury: Galileo prostřednictvím svých vysoce přesných hodin umožní lepší časovou synchronizaci bankovních a finančních transakcí.
  • Bezpečné služby pro orgány veřejné správy: Galileo bude rovněž prostřednictvím veřejné regulované služby poskytovat podporu orgánům veřejné správy, jako jsou služby civilní ochrany a humanitární pomoci, celní správa a policie. Pro zajištění kontinuity provozu poskytne vládním uživatelům obzvlášť robustní a plně šifrovanou službu během mimořádných vnitrostátních událostí nebo krizových situací, jako jsou teroristické útoky.

Co je Galileo?

Galileo je evropský globální družicový navigační systém. Poskytuje uživatelům po celém světě řadu nejmodernějších služeb určování polohy, času a navigace.

Galileo je plně interoperabilní s GPS, ale bude koncovým uživatelům zajišťovat přesnější a spolehlivější určování polohy.

V současnosti se Galileo sestává z 18 družic, které jsou již všechny na oběžné dráze. Předpokládá se, že úplná konstelace se bude sestávat z 30 družic a měla by být dokončena do roku 2020.

 

Další informace:

Tisková zpráva

Počáteční služby systému Galileo – často kladené dotazy (MEMO/16/4382)

Kosmická strategie pro Evropu

Audiovizuální materiál

Evropské středisko služeb pro GNSS (GSC)

Očekávaná výkonnost, přesnost a dostupnost počátečních služeb systému Galileo

Galileo pro občany

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 15.12.2016. Poslední aktualizace: 15.12.2016 13:25
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno