Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropané jsou se svým životem spokojeni, ale obávají se budoucí hospodářské a sociální situace

 

Podle průzkumu veřejného mínění, který byl dnes zveřejněn, jsou Evropané se svou osobní situací celkově spokojeni - méně spokojeni jsou však se stavem hospodářství, veřejnými službami a sociální politikou ve svých zemích.

 

Eurobarometer - logoPrůzkum Eurobarometru o společenském klimatu v EU také zjistil, že mezi jednotlivými zeměmi panují velké rozdíly. Nejvíce jsou se svou osobní situací spokojeni lidé v severských zemích a v Nizozemsku, nejméně v Bulharsku. Pokud jde o Českou republiku, je se svých životem spokojeno 82 % lidí. Průzkum byl proveden jako součást dnes zveřejněné zprávy Komise o sociální situaci, která zkoumá společenský vývoj v Evropě. Letos se zpráva zaměřila na problematiku bydlení.

 

Podle průzkumu Eurobarometr je většina Evropanů se životem celkově spokojena, v průměru svou spokojenost hodnotili počtem +3,2 bodů na stupnici od mínus deseti do plus deseti. Mezi členskými státy však přetrvávají velké rozdíly:nejvyšší úroveň spokojenosti uvádějí obyvatelé Dánska (+8,0); Švédsko, Nizozemsko a Finsko dosahuje rovněž vysokých hodnot. Nejnižší úroveň spokojenosti byla zjištěna v Bulharsku (-1,9), dále v Maďarsku, Řecku a Rumunsku.

 

Pokud jde o veřejné služby, jsou Evropané celkově poměrně nespokojeni s tím, jak funguje jejich veřejná správa (-1,2 bodů). V každé zemi, s výjimkou Lucemburska a Estonska, mají Evropané pocit, že se věci v tomto ohledu za posledních pět let zhoršily a očekávají, že se budou zhoršovat i nadále (ve všech zemích kromě Lucemburska).

 

 

Zpráva o sociální situaci je každoroční zpráva Evropské komise, která zkoumá dlouhodobý společenský vývoj v EU s cílem poskytnout aktuální, spolehlivé a ucelené informace o sociální situaci. V tomto roce se zaměřila na dvě klíčová témata veřejné politiky: bydlení (včetně druhu vlastnictví a nákladů na bydlení) a případný účinek hospodářského poklesu. Její součástí jsou výsledky průzkumu Eurobarometr o sociálním klimatu).

 

Celý článek - zde.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v  ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 3.2.2010. Poslední aktualizace: 3.2.2010 13:32
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno