Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Dohoda s USA o přístupu do systému SWIFT čelí ostrému odporu v Parlamentu

Ve čtvrtek 11. února lze očekávat zajímavé hlasování v Parlamentu. Výbor pro spravedlnost zamítl vyjednanou dohodu mezi EU a USA o sdílení osobních údajů. Neprojde-li dohoda Evropským parlamentem, bude to znamenat že transatlantické vztahy projdou závažnou zkouškou, USA totiž v boji s teroristy chtějí mít přístup ke všem transakcím kreditních karet.

 

Evropský parlamentZamítne-li Parlament dohodu vyjednanou mezi Evropskou unií a Spojenými státy, bude pro americké tajné služby výrazně komplikovanější kontrolovat platby prostřednictví kreditních karet. Systém SWIFT umožňuje nahlédnout nejen do jednotlivých transakcí, ale také do bankovních operací v souvislosti s těmito kreditními kartami. Pod systém SWIFT spadá okolo 80% všech plateb kreditními kartami na světě.

 

Očividné porušování ochrany osobních údajů

 

Do roku 2006 si vláda USA zajistila spolupráci systému SWIFT bez výslovného souhlasu vlád členských zemí EU, čímž dle názoru Evropské komise porušovala platné bezpečnostní předpisy v EU chránící osobní údaje uživatelů.

 

Nizozemská liberální poslankyně Jeanine Hennis-Plasschaert předložila ve výboru zprávu, ve které uvádí, že současná dohoda EU s USA porušuje základní principy ochrany osobních údajů, především ve smyslu skutečné potřeby tyto údaje zjišťovat při boji s teroristy. Dokud není celá záležitost schválena Evropským parlamentem, přerušilo vedení systému SWIFT spolupráci s vládou USA.

 

Rozprava ve středu 10. ledna od 15:00

 

V předchozích jednáních, která se konala v Parlamentu, narazila dohoda vyjednaná na vládní úrovni mezi zeměmi EU a vládou USA na ostrý odpor europoslanců.  Před čtvrtečním hlasováním se bude ve středu konat na toto téma rozprava, která slibuje, že bude výrazně kontroverzní. Sledujte přímý přenos včetně tlumočení do češtiny.

 

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 9.2.2010. Poslední aktualizace: 9.2.2010 10:57
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno