Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Jedno ze sedmi solárních lůžek nesplňuje limity pro ultrafialové záření

 

Spotřebitelé by měli vědět o možných rizicích spojených s používáním solárních lůžek. Z výsledků nejnovějšího šetření, které zveřejnila Evropská komise, totiž mimo jiné vyplývá, že přibližně každé sedmé lůžko nesplňuje limity pro ultrafialové záření. Úřady pro dohled nad trhem v deseti členských státech, včetně České republiky, zkontrolovaly mezi zářím 2008 a zářím 2009 přes 500 solárních lůžek na více než 300 místech (většinou v soláriích a fitcentrech).

 

Kromě neplnění norem zjistily dva hlavní problémy: spotřebitelé nebyli dostatečně informováni o rizicích ultrafialového záření a o tom, že osoby mladší 18 let by je neměly používat, a na lůžkách samých nebyly dostatečné výstrahy (například že ultrafialové záření může způsobit zdravotní újmu).

 

Úřady stupňují úsilí o dosažení shody se všemi příslušnými právními předpisy týkajícími se bezpečnosti. Výsledky kontroly z let 2008 a 2009 budou využity v projektu, který dnes zahájilo 12 členských států EU a jehož cílem je vyškolit více kontrolorů a zlepšit informování veřejnosti. Úřady rovněž spolupracují s odvětvím solárních lůžek, které samo vypracovává materiál pro odbornou přípravu poskytovatelů služeb, jako jsou provozovatelé solárií.

 

 

Rady pro spotřebitele

Spotřebitelé by měli dodržovat základní prevenci. Měli by usilovat o získání informací o programu opalování vhodném pro jejich typ kůže i o jeho přiměřeném trvání. Vždy by si měli chránit zrak. Doporučuje se, aby osoby mladší 18 let solární lůžka nepoužívaly.

Další informace (v AJ):

http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_safety/sunbeds/index_en.htm

 

Celou zprávu naleznete zde.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 16.2.2010. Poslední aktualizace: 16.2.2010 17:07
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno