Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropský parlament neschválil prozatímní dohodu mezi EU a USA o předávání bankovních údajů pro účely boje proti terorismu: reakce Komise

 

Komise respektuje rozhodnutí přijaté Evropským parlamentem, který zamítl prozatímní dohodu „SWIFT" (program sledování finančních toků teroristů - Terrorist Finance Tracking Programme, TFTP). Komise však lituje, že nebudou k dispozici velmi cenné informace, které by tento nástroj pro boj proti terorismu poskytl. V rámci jednání s ministerstvem financí Spojených států bude Komise muset zjistit, v jakém rozsahu by bylo možné sjednat dlouhodobou dohodu TFTP mezi EU a USA.

 

Komisařka pro vnitřní věci, Cecila Malströmová, k tomu uvedla:
„Jsem i nadále přesvědčena, že tento program zvyšuje bezpečnost našich občanů. Komise by proto měla zajistit, aby případná budoucí dohoda skutečně obsahovala veškeré vhodné záruky pro ochranu soukromí a osobních údajů občanů EU. Doufám, že i přes toto zdržení budeme v blízké budoucnosti schopni sjednat takové znění dohody, které nám poskytne vyšší bezpečnost, lepší ochranu údajů a užitečný nástroj spolupráce s orgány USA.

 

V návaznosti na dnešní hlasování v Evropském parlamentu budeme společně s partnery z USA muset zvážit možná jednání o nové dohodě.

 

Osobně věřím, že sjednáme novou dohodu, která bude obsahovat velmi přísné záruky pro ochranu soukromí a osobních údajů. Domnívám se, že tímto způsobem můžeme vybudovat důvěru v systém využívaný ke sledování finančních toků teroristů a získat pro něj širokou podporu na obou stranách Atlantiku. Musíme spolupracovat s partnery ze Spojených států tak, abychom proti terorismu bojovali účinně a abychom zvýšili bezpečnost našich občanů. Je třeba to provést - a lze to provést - takovým způsobem, aby byla zároveň zajištěna ochrana občanských svobod a základních práv."

 

Viviane Redingová, komisařka EU pro spravedlnost, základní práva a občanství a  místopředsedkyně Evropské komise, řekla:
„Evropský parlament vyslovil svůj názor. Evropská komise, jež je vůči Parlamentu odpovědná, musí tento názor respektovat. Věřím, že úplné zapojení vnitrostátních orgánů pro ochranu údajů do jednání o nové dlouhodobé dohodě SWIFT ujistí občany ještě více o proporcionalitě a správném provádění této dohody, zejména pokud jde o záruky v oblasti ochrany údajů.

 

Vztahy mezi EU a USA jsou pro svobodu a bezpečnost našich občanů zcela zásadní. Budeme proto s našimi partnery z USA pracovat na tom, aby nová dohoda SWIFT nakonec mohla získat souhlas Evropského parlamentu.

 

Budeme zároveň připravovat doporučení, zmocňující k jednáním o budoucí dohodě mezi EU a USA o ochraně údajů a sdílení informací. Tato dohoda o ochraně údajů představuje v mnoha aspektech druhou stranu mince. Může zajistit, že výměna údajů občanů EU a USA mezi Amerikou a Evropou bude probíhat bezpečně. Mým cílem je dosáhnout ve věci této dohody o ochraně údajů rychlého pokroku."

 

Zdroj: Rapid

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 16.2.2010. Poslední aktualizace: 16.2.2010 17:12
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno