Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komise plánuje další pomoc pro Haiti za 90 milionů eur

European Commission Humanitarian Aid Evropská komise dnes navrhla financovat další významný balíček humanitární pomoci pro Haiti z rezervy pro mimořádné události. Pomoc v hodnotě 90 milionů eur má být zaměřena na zajištění přístřeší pro Haiťany, jejichž domovy byly zničeny nebo poškozeny při zemětřesení, na distribuci potravin a poskytování zdravotní péče.

 

„Měli bychom se za každou cenu vyhnout druhé vlně humanitární katastrofy na Haiti. Blíží se období dešťů a hurikánů, a proto je klíčovou prioritou poskytnout lidem střechu nad hlavou," řekla nová komisařka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí Kristalina Georgievová. „A musí to být střecha, která odolá karibským bouřím. Zkušenosti z roku 2008, kdy byla země postižena čtyřmi tropickými bouřemi po sobě, jsou ještě živé. Přípravou další pomoci za 90 milionů eur Evropská komise ukazuje, že je odhodlána podporovat snahy haitských úřadů při organizaci pomoci pro obyvatele."

Čerpání peněz z rezervy pro mimořádné události musí schválit rozpočtový orgán EU (Evropský parlament a Rada).

 

Kromě podpory pro zajištění přístřeší umožní rozhodnutí nadále poskytovat naléhavě potřebnou pomoc, včetně potravin, zdravotní péče, vody a hygienických zařízení.

Nové finanční prostředky zvýší celkovou pomoc EU pro Haiti na 609 milionů eur, z nichž 309 milionů eur se týká humanitární pomoci (120 milionů prostřednictvím Komise a 189 milionů eur prostřednictvím členských států). Zbývajících 300 milionů je určeno pro naléhavě potřebnou obnovu a rekonstrukci. Tyto finanční prostředky spolu s nadcházející vojenskou misí EU dále přispějí k tomu, aby se utrpení lidí na Haiti zmírnilo.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.2.2010. Poslední aktualizace: 17.2.2010 11:10
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno