Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Ochutnávky nejlepší evropské literatury

V průběhu roku 2010 vyjde v kulturním čtrnáctideníku A2 celkem 12 úryvků z knih oceněných v roce 2009 Evropskou cenou za literaturu. Všechny úryvky jsou přeloženy z originálu do českého jazyka a nechybí ani krátká informace o autorovi a jeho tvorbě vydané v češtině.

 

Tento společný projekt Zastoupení Evropské Komise v ČR a České kanceláře Culture má za cíl seznámit českou čtenářskou obec s výraznými talenty evropské literatury.

 

Ceny byly uděleny v Bruselu 28. září 2009 na slavnostním ceremoniálu, jehož se zúčastnil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso, či komisař pro vzdělání a kulturu Ján Figel'. Ceny předával její patron spisovatel Henning Mankell.

 

Evropská cena za literaturu se předávala v roce 2009 vůbec poprvé a vybraní autoři budou nominováni ve třech fázích (v letech 2009-2011) vždy 11 či 12 zástupcům z určených států. V případě České republiky se bude jednat o rok 2011. Tímto způsobem bude pokryta literatura ve všech 35 zemích, jež se účastní programu Culture.

 

Evropský knižní trh vytváří významné příjmy, je důležitou hnací silou pro rozvoj kreativity a podporuje růst a zaměstnanost v Evropské unii. Například odhad ročních příjmů z prodeje knih v celé EU se pohybuje kolem 23 miliard EUR.

 

„Federaci evropských knihkupcí je potěšením účastnit se této extrémně hodnotné iniciativy, která přitahuje zaslouženou pozornost evropských čtenářů k  talentovaným autorům." říká k Evropským literárním cenám president federace EBF (European Booksellers Federation), John Mc Namee.

 

Kontakt: Česká kancelář Culture, Celetná 17, Praha 1, E info@programculture.cz 

www - www.programculture.cz

 

Zdroj: Zastoupené evropské komise

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 22.2.2010. Poslední aktualizace: 22.2.2010 11:42
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno