Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Eurobarometr: Korupce na vzestupu?

 

V zemích Evropské unie je korupce i nadále velkým problémem a v ČR je nadprůměrně výrazný. Vyplývá to z nedávného průzkumu Eurobarometru, který Komise zveřejnila.

 

Podle názoru respondentů se korupce v posledních třech letech zvýšila. Údaje ukazují, že téměř tři čtvrtiny Evropanů (90 % obyvatel ČR) i nadále vnímají korupci jako významný problém a domnívají se, že se vyskytuje na všech úrovních řízení. Osm procent respondentů (v ČR 18 %) uvedlo, že byli v posledním roce požádáni, aby zaplatili úplatek, nebo se to od nich očekávalo.

 

Jedním z překvapivých výsledků průzkumu je, že ČR patří spolu s Řeckem, Kyprem a Itálií ke státům, kde nejvíce obyvatel soudí, že úplatkářství patří k podnikatelské kultuře jejich země (v ČR jich bylo 88 %). Pozoruhodné je i to, že ČR je jediná země EU, kde většina obyvatel nesouhlasí s názorem, že korupce je nevyhnutelná a že existovala vždy. V ČR si také nejvíce respondentů (82 %) myslí, že korupce je často spojena s organizovaným zločinem; na druhém místě je Itálie, kde si to myslí 79 % obyvatel.

 

Celý článek zde.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.2.2012. Poslední aktualizace: 17.2.2012 13:05
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno