Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Víme, co jíme?

Ochrana spotřebitele - ilustrační fotoModerní spotřebitel to dnes nemá jednoduché. V obrovské nabídce potravin je těžké se podrobně orientovat. Mnohé potraviny například pocházejí z jedné země, byly ale zpracovány v zemi jiné. Co je pak uvedeno na štítku? Jedním z příkladů jsou kuřata, která byla vykrmena v Thajsku, ale zpracována byla v Británii. V Evropské unii se pak prodávají jako britský výrobek. Poslanci chtějí nyní zpřísnit pravidla tak, aby konzumenti měli k dispozici podrobné informace o tom, co kupují a jedí.

Jedním z hlavních požadavků nových zákonů je zavést pro výrobce povinnost, uvádět země původu všech použitých přísad v prodávaných potravinách.
 
Evropská komise zahájila v této souvislosti celoevropskou informační kampaň, která hodlá zlepšit kvalitu potravin a jejich označování. Cílem je vychovat kritické spotřebitele, kteří budou využívat své právo na informace a nenechají se jednoduše klamat zavádějící reklamou.  
 
Kritičtí spotřebitelé
 
Autorkou zprávy Parlamentu na toto téma je rumunská konzervativní poslankyně Maria Petre. "Spotřebitelé si dnes již daleko více uvědomují, jakou hraje zemědělství při udržitelném rozvoji, klimatických změnách, bezpečnosti potravin, rozmanitosti přírody, životních podmínek zvířat a také například v souvislosti s desertifikací, tj. šířením pouští do dříve úrodných oblastí," říká.

 

Další informace naleznete zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.3.2009. Poslední aktualizace: 17.3.2009 10:40
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno