Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropský veřejný ochránce práv k vašim službám

 

 

Domníváte se, že instituce EU se dopustily chyby či nepostupovaly podle svých vlastních pravidel? Pak můžete požádat evropského veřejného ochránce práv, aby se vaším případem zabýval.

 

Veřejný ochránce práv neboli ombudsman je úředník, který se zabývá stížnostmi. Může vyšetřovat případy stížností na nespravedlivé zacházení, diskriminaci, zneužití pravomoci, zatajení informací, zbytečná prodlení či nepoužití správného administrativního postupu.

Ombudsman je většinou schopen dobrat se řešení, které je přijatelné pro obě strany. Pokud však obviněná instituce jeho doporučení nepřijme, může ombudsman tuto skutečnost oznámit Evropskému parlamentu, který v případě potřeby přijme příslušná politická opatření.

 

Do působnosti evropského veřejného ochránce práv spadá pouze čtvrtina z celkových 3 000 stížností, které jsou každoročně podány. Ostatními se musí zabývat státní či regionální orgány. Díky novým interaktivním internetovým stránkám budou moci stěžovatelé snadněji zjistit, na jaký orgán se mají se svou stížností obrátit. Ušetří se tak čas i peníze a zároveň se předejde zklamání stěžovatelů v případě odmítnutí jejich žádosti.

 

Ombudsman již pomohl vyřešit řadu sporných otázek. Zasahoval například nedávno v případu týkajícím se zamítnuté žádosti o stáž v Evropské komisi. Jednalo se o portugalskou občanku, která si stěžovala, že její žádost byla neoprávněně zamítnuta, protože měla kratší praxi než šest týdnů, jak se od uchazečů vyžaduje. Na základě žádosti podané ombudsmanem Komise objasnila, že praxe kratší jednoho měsíce se nemusí uvádět, a proto žádost přijala.

 

Evropský veřejný ochránce práv je volen Evropským parlamentem na dobu pěti let, přičemž jeho funkční období lze jednou prodloužit. V současné době funkci zastává Nikiforos Diamandouros. Patří do Evropské sítě veřejných ochránců práv, jíž se účastní 31 evropských zemí.

 

Podrobnější informace naleznete zde.

Zdroj: Evropská komise

Nové internetové stránky zajistí, že se vaše stížnost dostane rychleji do správných rukou.

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.3.2009. Poslední aktualizace: 17.3.2009 10:45
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno