Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Ceny potravin a diktát hypermarketů

Ochrana spotřebitele - ilustrační fotoVelké supermarkety v Evropě vedou nekalou cenovou válku proti zemědělcům, tak zní jeden ze závěrů zprávy Evropské komise o cenách potravin v EU. Před padesáti lety dostal zemědělec ještě polovinu obchodní ceny za své potraviny, dnes příjem zemědělce často klesá pod jednu desetinu ceny v supermarketu. Toto žhavé téma je předmětem pondělního jednání v Evropském parlamentu.

 

Evropská komise předložila zprávu, ve které uvádí, že velcí výkupci potravin, jako například řetězce hypermarketů, zneužívají své dominantní postavení na trhu v neprospěch zemědělců i svých zákazníků. Dokument hovoří o cenových válkách, které stlačují příjmy zemědělců pod přijatelné minimální hranice. Mnozí zemědělci se obávají proti nátlaku protestovat, aby nepřišli i o ty hubené příjmy, které mají.   
 
Prodej potravin pod cenu je rostoucím problémem na trhu
 
Řecká sociálně demokratická poslankyně Katarina Batzeli požaduje, aby v Evropské unii byla provedena podrobná studie o maloobchodních cenách potravin, ze které by měla vzniknout databáze cen. S její pomocí by měli spotřebitelé a zemědělci mít možnost porovnávat ceny a případně ohlásit zneužívání tvorby cen. Často dochází totiž k "cenovému dumpingu", kdy supermarkety prodávají některé potraviny schválně pod cenu.
 
Problém je ale také jinde. V mnoha zemích mají totiž velké řetězce téměř dominantní postavení na trhu a mohou tak diktovat ceny.
 
Umírání malých podniků
 
V důsledku ovládnutí trhu velkými hráči dochází k vytlačování menších obchodníků s potravinami velkými supermarkety. V tomto případě dochází často k nekalým cenovým válkám, kdy velké řetězce nabízejí některé potraviny pod cenu (mohou si dovolit ztrátu kompenzovat). Malé obchody nemohou logicky s těmito cenami konkurovat a bankrotují.

 

Další informace naleznete zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 25.3.2009. Poslední aktualizace: 25.3.2009 12:16
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno