Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

V Rumunsku byl potvrzen výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky H5N1

 

Evropská komise dnes přijala rozhodnutí, které potvrzuje, že rumunské úřady vymezily rizikovou oblast kvůli výskytu vysoce patogenní ptačí chřipky. Virus se objevil na drůbeží farmě v obci Letea, v župě Tulcea, která se nachází v dunajské deltě poblíž ukrajinských hranic.

 

Evropská unie a výzkumNárodní laboratoř Rumunska včera potvrdila, že se jedná o vysoce patogenní kmen ptačí chřipky H5N1. Aby se zamezilo dalšímu šíření viru, přijaly rumunské úřady okamžitě nezbytná opatření, která stanoví legislativa EU.

 

Ta mimo jiné zahrnují i utracení veškeré drůbeže v zamořeném hospodářství, kolem kterého bude vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové sledovací pásmo, v němž se bude přísně kontrolovat veškerá činnost. Je zakázáno svážet drůbež nebo jiné ptactvo do větších skupin a musí se zpřísnit opatření k zajištění biologické bezpečnosti v postiženém hospodářství.

 

Desetikilometrové pásmo kolem výskytu onemocnění se považuje za „vysoce rizikovou oblast". Je obklopeno širší „nízkorizikovou oblastí", v níž se rovněž uplatňují některá omezení aktivit a další opatření k zajištění biologické bezpečnosti v drůbežárnách.

 

Letos se jedná o první nález vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 v EU. Naposledy byla potvrzena v březnu 2009 u divoké kachny v Německu.

 

Další informace:

http://ec.europa.eu/dgs/health_consumer/dyna/influenza/index.cfm

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 18.3.2010. Poslední aktualizace: 18.3.2010 16:29
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno