10x z březnového plenárního zasedání


Vytištěno 1.12.2020 00:50 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=3&rok=2012&nav03=20039

Evropský parlament

 

Jak se dostat z hospodářské krize? To je otázka, na kterou hledali poslanci odpověď při své plenární debatě o výsledcích poslední Evropské rady, která formalizovala fiskální pakt EU. Schválili také ustanovení výboru pro vyšetřování organizovaného zločinu a dali zelenou dohodě mezi EU a USA ukončující tzv. válku o hovězí.

 

V rámci zahájení plenárního zasedání v pondělí odpoledne poslanci minutou ticha uctili památku obětí represí v Sýrii. Připomněli také oběti terorismu v Evropě a zemětřesení v Japonsku, od kterého uplynul právě rok.

 

Ve velmi emotivní atmosféře pak Parlament reagoval na zprávy o tragické nehodě belgického autobusu ve Švýcarsku. Památku 28 obětí, mezi nimiž bylo 22 dětí, uctil minutou ticha. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vyjádřil "hlubokou soustrast s rodinami obětí a se všemi, jichž se tato tragédie dotkla".

Společně s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuy a předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem poslanci v úterý dopoledne projednali závěry Evropské rady, která se 1.-2. března zaměřila na řešení ekonomické krize.

 

Zvláštní výbor pro vyšetřování organizovaného zločinu, korupce a praní špinavých peněz má od středy oficiální roční mandát. Výbor má zjišťovat, jak organizovaný zločin pronikl do hospodářství EU, její veřejné správy a finančních systémů.

 

Ve středu Parlament schválil dohodu, která umožňuje Evropské unii, aby ponechala v platnosti zákaz dovozu hormonálně ošetřeného hovězího výměnou za zvýšení kvóty na dovoz vysokojakostního hovězího masa z USA a Kanady.

 

Výdaje na léčbu diabetu už teď v EU činí 10 procent výdajů ve zdravotnictví a situace se má zhoršovat. EU musí přijít s unijní strategií zaměřenou na prevenci a včasnou diagnózu, požadují poslanci ve středečním usnesení.

 

Ve čtvrtek poslanci odsoudili nedávno spuštěnou nizozemskou webovou stránku, která nabádá Nizozemce, aby zasílali stížnosti na migranty ze střední a východní Evropy, a vyzvali nizozemskou vládu, aby se i ona proti těmto webovým stránkám postavila.

 

V usnesení, které přijali ve čtvrtek, poslanci odsoudili nedostatky a nesrovnalosti v přípravě a průběhu ruských prezidentských voleb z 4. března. Vyzvali také Vladimíra Putina, aby zmírnil svou rétoriku namířenou proti demonstrantům a aby s nimi začal vést "upřímný dialog".

 

Právní a společenské důsledky útoků izraelských sil na palestinské televizní stanice na okupovaných palestinských územích byly ve čtvrtek odpoledne v centru pozornosti parlamentní rozpravy o lidských právech.

 

Evropský parlament najdete nejen na Facebooku, Twitteru, Flickru a LinkedIn, ale odteď už i na Foursquare. Staňte se starostou Evropského parlamentu.

 

Odkaz : 20120315STO40948

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 20.3.2012. Poslední aktualizace: 20.3.2012 13:55