Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropská občanská iniciativa oslaví první výročí
V dubnu oslaví Evropská občanská iniciativa rok od svého spuštění. U této příležitosti se konala v pražském zastoupení Evropské komise diskuze, která hodnotila její dosavadní úspěchy i slabá místa.

Do dnešního dne obdržela Evropská komise 29 žádostí o registraci občanské iniciativy, pouze 14 z nich nadále pokračuje ve sběru podpisů, a to jak tradičním způsobem pomocí papírových archů, tak prostřednictvím on-line formulářů. Organizátoři musí dokázat sesbírat milion podpisů během jednoho roku.

Nejúspěšnějším projektem je zatím iniciativa, která požaduje přijetí práva na vodu jako jednoho z lidských práv. Její organizátoři sice již sesbírali 1 350 000 podpisů, minimální strop zatím překročili ale pouze v pěti z potřebných sedmi států. Oproti ostatním 13 projektům má tu výhodu, že disponuje nejvyšší finanční sumou. Projekt podpořila Evropská federace odborů veřejné správy, která poskytla organizátorům 100 tisíc eur (asi 2,5 milionů Kč).
S velkým odstupem je na pomyslném druhém místě iniciativa s názvem „Jeden z nás", která získala 125 tisíc signatářů. Jejím cílem je ochrana lidských embryí od početí. Realizace této akce získala podporu 50 tisíc eur (asi 1,25 milionu Kč) od nadace Fondazione Vita Nova.

 

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: euroskop.cz

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 25.3.2013. Poslední aktualizace: 25.3.2013 14:50
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno