Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Životní prostředí: Komise vítá konečné přijetí směrnice o kvalitě ovzduší

Životní prostředíEvropská komise vítá přijetí směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší a čistějším vzduchu pro Evropu. Směrnice věrně odráží návrh Komise ze září 2005 a prokazuje pevné odhodlání Evropské unie zlepšit kvalitu ovzduší v EU stanovením závazných norem pro jemné částice PM2,5.

 

„Evropská unie dnes učinila rázný krok k řešení významné příčiny ekologických a zdravotních problémů. Evropští občané jsou znepokojeni znečištěním ovzduší. Nová směrnice o kvalitě ovzduší reaguje na toto znepokojení tím, že stanoví sice náročné, avšak realistické normy pro znečištění jemnými částicemi PM2,5 v Evropské unii," prohlásil komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

 

Stanovení norem pro snížení koncentrací jemných částic

 

Dnes schválená směrnice slučuje čtyři směrnice a jedno rozhodnutí Rady do jediné směrnice o kvalitě ovzduší. Stanoví normy a lhůty pro snížení koncentrací jemných částic, které jsou spolu s hrubšími částicemi známými jako PM10 a již podléhajícími právní úpravě patří k nejnebezpečnějším znečišťujícím látkám pro zdraví lidí.

 

Podle směrnice musí členské státy snížit úroveň vystavení částicím PM2,5 v městských oblastech průměrně o 20 % do roku 2020 ve srovnání s úrovní v roce 2010. Směrnice je nutí omezit úroveň vystavení v těchto oblastech pod 20 mikrogramů/m3 do roku 2015. Členské státy budou muset na svém území dodržovat mezní hodnotu PM2,5 stanovenou na 25 mikrogramů/m3. Této hodnoty musí dosáhnout do roku 2015 nebo, kde je to možné, do roku 2010.

 

Celý článek si přečtěte zde.

 

Zdroj: Europa press release

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 14.4.2008. Poslední aktualizace: 14.4.2008 13:08
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno